KOZARSKA DUBICA/SARAJEVO – Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević izjavio je danas u Kozarskoj Dubici da je početak vršenja seizmičkih istraživanja s ciljem pronalaženja nafte i gasa veliki događaj za privredu Srpske.

On je danas posjetio lokaciju u sela Slabinja, opština Kozarska Dubica, na kojoj stručnjaci kompanije "Jadran naftagas" vrše prva dvodimenzionalna seizmička ispitivanja tla.

        "Zadovoljstvo mi je konstatovati da firma `Jadran naftagas` započinje istraživanja nafte i gasa na prostoru RS. To je velika stvar i veliki događaj za privrdu RS", rekao je Kovačević u Kozarskoj Dubici.

        On je dodao da su predstavnici kompanije "Jadran naftagas" optimisti, te da vjeruje da u RS postoje naftne rezerve.

        "Optimisti smo da, vjerovatno i na ovim prostorima, ali u Semberiji i Posavini sigurno postoje naftne rezerve. Krenula su seizmička istraživanja ovdje na prostoru Dubice, a ide se i dalje, pa će se u narednih osam mjeseci moći konstatovati gdje je najpovoljnije za bušenje", izjavio je ministar Kovačević.

        On je podsjetio da postoje i ranija istraživanja o postojanju nafte i gasa na teritoriji RS, te najavio da će se prostoru Bijeljine krenuti sa dvije konzervirane bušotine za koje se očekuje da će dati određene rezultate.

        "Ne trebamo pominjati koji su to benefiti za RS – zapošljavanje, povećanje budžetskih rezervi, prihoda i svega onoga što nafta i blagodeti nafte donose u ovom trenutku i u budućnosti", naglasio je Kovačević.

         On je dodao da su kompaniji "Jadran naftagas" danas uručena rješenja i upotrebna dozvolu za geološka istraživanja na prostoru RS, te podsjetio da je sa tom kompanijom Vlada RS potpisala koncesioni ugovor za istraživanje i korišćenje sirove nafte i gasa na cijeloj teritoriji RS na period od 30 godina.

        Generalni direktor "Jadran naftagasa" Predrag Radanović potvrdio je da su seizmička istraživanja na području RS započela u Kozarskoj Dubici 1. novembra, te da se očekuje da će u narednih pet mjeseci, koliko će istraživanja trajati, biti obrađeni i kompletirani svi podaci sa terena na osnovu kojih će biti utvrđeni prvi lokaliteti za vršenje istražnih bušenja.

        "Nakon više od dvadeset godina najzad se na terenu RS vrše istražni radovi na pronalasku nafte i gasa, koje izvodi kompanija `Jadran naftagas`, ćerka dvije velike svjetske kompanije – ruskog `Gazproma` i `Zarubezhnefta`, osnovana krajem prošle godine u Banjaluci", izjavio je Radanović.

        On je dodao da je teritorija RS dio panonskog basena, kao i sve zemlje u okruženju, uključujući i Rumuniju i Mađarsku u kojima se već crpi nafta, te istakao da postoje ranija istraživanja i potvrda da i na teritoriji RS postoji pojava nafte i gasa.

        "Do sada nisu pronađena komercijalna ležišta nafte i gasa i mi se nadamo da ćemo u narednih godinu ili dvije i to uraditi", izjavio je Radanović.

        On je precizirao da do 2014. godine kompanija "Jadran naftagas" namjerava da u fazu istraživanja nafte i gasa na teritoriji RS uloži 41 milion dolara, te da je čitav investicioni proces vrijedan 300 miliona dolara.

        "Prve komercijalne proizvodnje očekujemo 2014. godine, s tim da sljedeće godine počinjemo sa bušenjem prve istražne bušotine", najavio je Radanović.

        Načelnik opštine Kozarska Dubica Nino Jauz potvrdio je da su na teritoriji te opšine u prošlosti vršena neka druga ispitivanja koja su potvrdila da postoji mogućnost za nalaženje nafte.

        "Opština Kozarska Dubica očekuje da će eventualni prolazak nafte omogućiti veliki razvoj opštine u svim mogućim aspektima. Poznato je kakav privredni bum su doživjela sva mjesta u kojima je došlo do pronalaska nafte, te sa određenom dozom nestrpljenja očekujemo prve rezultate ovih ispitivanja", rekao je Jauz.

Danas su i predstavnici Vlade Federacije BiH i holandskog naftnog giganta Shell potpisali u Sarajevu memorandum o razumijevanju koji bi trebalo da označi početak istraživanja mogućih nalazišta nafte na području Federacije.

        Memorandumom je predviđena izrada digitalizovanih geoloških i geofizičkih prikaza podataka o potencijalnim nalazištima nafte, kao i strukturalna rekonstrukcija tektonskog vijenca Dinarida.

        Dokument su potpisali predsjednik federalne vlade Nermin Nikšić i rukovodilac Shellovog odjeljenja za istraživanje i strategiju Markus Antonini.

        Rezultati istraživanja provedenih u BiH u drugoj polovini 20. vijeka, ali i istraživanja u okolnim zemljama ukazuju na realnu mogućnost postojanja isplativih zaliha nafte i gasa na ovom području, saopšteno je iz Vlade FBiH.

        Vlada FBiH obavezala se da će učiniti Šelu dostupnim podatke o potencijalmim nalazištima nafte i gasa kojima raspolažu Federalni zavod za geologiju i Energoinvest.

        Shell bi, s druge strane, trebalo da osigura vrlo precizan uvid u stanje rezervi gasa, nafte i ostalih fosilnih goriva, kao i potpunu procjenu komercijalne isplativosti eksploatacije na području FBiH.

        Nakon što Shell utvrdi koliko i gdje ima nafte i gasa, u slučaju pozitivnih nalaza, prve istraživačke bušotine u FBiH se mogu očekivati u 2013. godini, a eksploatacija početkom 2015. godine.

      

Izvor Agencije