BEOGRAD – Javni dug Srbije iznosi oko 40 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) i ukoliko budu poštovana fiskalna pravila, vjerovatno će biti stabilizovan ispod dozvoljene granice od 45 odsto, navedeno je u analizi fiskalnih i makroekonomskih kretanja, koju je izradio Fiskalni savjet.

Iako će Srbija bilježiti budžetski deficit sljedećih pet godina i po tom osnovu se zaduživati, ipak relativan odnos duga i BDP može biti stabilizovan pod uslovom da deficit bude smanjivan i da privreda obezbijedi solidan rast, navedeno je u izvještaju, koji Savjet radi kvartalno i prosljeđuje skupštinskom Odboru za finansije i Vladi Srbije.

Preliminarna projekcija rasta BDP za 2011. je tri odsto, a za sljedeću četiri odsto.

Uz taj rast, poštovanje fiskalnih pravila u pogledu deficita za 2011. i 2012. od 4,1 odsto, odnosno 3,2 odsto BDP, omogućilo bi željeno stabilizovanje odnosa javnog duga i BDP, navedeno je u izvještaju.

S druge strane, nepoštovanje pravila u pogledu deficita lako bi moglo dovesti do rasta javnog duga u odnosu na BDP preko dozvoljene granice, a time i do moguće krize duga, upozorio je Fiskalni savjet.

Kako je navedeno, javni dug apsolutno raste, uslijed zaduživanja države u dinarima i devizama na domaćem tržištu.

Prema podacima Ministarstva finansija, javni dug Srbije na kraju marta 2011. iznosio je oko 12,7 milijardi evra, što predstavlja povećanje za oko 530 miliona evra u odnosu na kraj 2010.

Izvor Agencije