PEKING – Kineski juan oslabio je juče drugi dan uzastopno i pao na najnižu vrijednost u posljednje četiri godine, nakon što je centralna banka odlučila da preduzme mjere koje su protumačene kao podrška kineskim izvoznicima.

U Kini za jedan dolar dobija 6,44 juana, što je najslabiji kurs kineske valute od avgusta 2011. godine. Srednji kurs koji je odredila centralna banka je 6,3306. U međunarodnoj trgovini jedan dolar trenutno vrijedi 6,57 juana.

Centralna banka Kine pokušala je da umiri finansijska tržišta i saopštila da je ovo jednokratna devalvacija nacionalne valute, odnosno da nije riječ o početku konstantne depresijacije.

Uprkos tome, trgovci jedne evropske banke u Šangaju kažu da je neočekivana devalvacija izazvala „određenu paniku“ na tržištima.

Juan je izgubio 3,5 odsto vrijednosti u Kini u posljednja dva dana, a oko 4,8 odsto na globalnim tržištima. To je uticalo i na pad vrijednosti valuta Indonezije, Malezije i Novog Zelanda.

Prva odluka o devalvaciji juana uslijedila je poslije objavljivanja izvještaja o slabom učinku kineske privrede. Slabiji juan pomoći će kineskim izvoznicima, jer njihova roba postaje jeftinija na međunarodnim tržištima.

Juče je objavljeno da je rast industrijskog proizvoda u Kini u julu bio šest odsto, što je znatno manje od prognoza. Investicije i maloprodaja takođe su bili na nižem nivou od očekivanog tokom prošlog mjeseca u poređenju sa istim periodom prije godinu dana.

Međunarodni monetarni fond pozdravio je odluku Kine da omogući da se vrijednost juana određuje u skladu sa tržišnim okolnostima i pozvao Peking da uvede plivajući kurs u naredne dvije do tri godine.

„Novi mehanizam za određivanje pariteta juana dobrodošao je korak koji će omogućiti da tržište igra veću ulogu u određivanju valutnog kursa. Veća valutna fleksibilnost važna je za Kinu, njenu ekonomiju i bržu integraciju u globalna finansijska tržišta“, rekao je portparol MMF-a.

Dodao je da će Kina, po svoj prilici, postići plivajući devizni kurs u roku od dvije do tri godine.

Kineska centralna banka je saopštila da je odluka o optimizaciji metode obračuna deviznog kursa donijeta imajući u vidu pozitivan saldo spoljne trgovine Kine i jaku poziciju juana prema valutama drugih zemalja.

Banka navodi da je oštro sniženje kursa juana povezano sa objavljivanjem statističkih podataka za jul i ukazuje da će se, poslije kratkog perioda kolebanja, tržište stabilizovati, a oscilacije kursa juana postepeno normalizovati.

SAD susaopštile da je prerano da se donosi sud o posljedicama devalvacije juana i istovremeno uputile upozorenje zvaničnom Pekingu da se ne udaljava od obećanog formiranja kursnog sistema koji je više tržišno orijentisan.

„Iako je suviše rano za donošenje suda o punim posljedicama ovog zaokreta, Kina je današnjim izmjenama nagovijestila da je načinila još jedan korak na svom putu tržišnog formiranja kursa“, izjavio je neimenovani zvaničnik američkog Ministarstva finansija.

Devalvacija juana u srednjoročnoj perspektivi uticaće na jačanje rublje, rečeno je agenciji Tas u pres službi Banke Rusije.

U srednjoročnoj perspektivi može se očekivati da će slabljenje juana pozitivno uticati na rast kineskog izvoza i oživljavanje ekonomskog rasta, što će se povoljno odraziti na svjetske cijene sirovina, uključujući naftu, i doprinijeti jačanju rublje, smatraju u centralnoj banci Rusije.

U Banci Rusije su takođe naveli da devalvacija juana neće imati direktan suštinski uticaj na situaciju na ruskom finansijskom tržištu, niti na dinamiku kursa rublje. Obim transakcija sa juanom na ruskom deviznom tržištu je zanemarljiv u poređenju sa obimom transakcija sa dolarom ili evrom, objašnjavaju u centralnoj banci.

Evropske berze su odreagovale na vijesti iz Kine, pa je londonski indeks FTSE 100 pao 0,76 odsto na 6.613,86 poena, frankufrtski DAKS 30 1,26 odsto na 11.151,72 poena, a pariski KAK 40 0,93 odsto na 5.051,49 poena. U Aziji su berzanski indeksi takođe bili u padu u svetlu devalvacije juana i privrednih podataka iz Kine koji su podbacili u odnosu na očekivanja.

S&P: Ne prijeti valutni rat

Američka bonitetna agencija Standard & Poors (S&P) pohvalila je odluku Kine da devalvira vrijednost nacionalne valute juana, navodeći da zbog ovakvog poteza ne prijeti izbijanje valutnog rata.

„Iznenađujuća odluka Kine da dopusti veću fleksibilnost deviznog kursa ima dobar ekonomski efekat i ne označava pocetak valutnog rata niti je pokušaj namijenjen podsticanju privrednog rasta“, navodi se u saopštenju bonitetne agencije, prenosi Frans pres.

„Argument da Kina pokušava da podstakne privredni rast putem slabljenja valute i ohrabrivanja izvoza, nama ne djeluje naročito uvjerljivo“, izjavio je glavni ekonomista američke agencije, Pol Gruenvald. (Agencije)