NJUJORK – Kina postaje sve veći zajmodavac u krajnjoj instanci za veliki broj finansijski osiromašenih zemalja širom svijeta, javlja njujorška agencija „Bloomberg“.

Kineski zvaničnici su proteklog vikenda izrazili spremnost za proširenje programa zamjene valuta sa Rusijom, vrijednog 24 milijarde dolara, kako bi pomogli zvaničnoj Moskvi da prevaziđe najgoru ekonomsku krizu od finansijskog kolapsa 1998. godine.

U okviru programa zamjene valuta, Kina je takođe u oktobru obezbjedila 2,3 milijarde dolara za Argentinu, dok je prošlog mjeseca zvanični Peking pozajmio Venecueli četiri milijarde dolara.

Putem davanja pozajmica državama koje su isključene sa međunarodnih tržišta kapitala, kineski predsjednik Sji Ðinping jača uticaj Kine u globalnoj ekonomiji i smanjuje status Međunarodnog monetarnog fonda kao glavnog finansijera vlada tokom finansijske krize.

Američka agencija podsjeća da MMF obično zahtjeva reforme za stabilizovanje privrede u zamjenu za dodjelu kredita, i dodaje da Peking ne postavlja takve uslove i da pružanjem finansijske pomoći obezbeđuje interese Kine u resursima bogatim zemljama.

„Uvijek je dobro imati u džepu dokument koji potvrđuje dugovanje. Ove zemlje su kolege i prijatelji Kine, a obezbjeđivanje dugoročnih energenata mogao bi biti jedan od motiva“, izjavio je Morten Buge, direktor investicionog odjeljenja danske kompanije Global Evolution zadužene za upravljanje dugom zemalja u usponu, vrijednom dvije milijarde dolara.