PEKING – Kineske godišnje proizvođačke cijene pale su deveti mjesec zaredom u junu, dok su potrošačke cijene ostale nepromijenjene, pokazali su službeni podaci u ponedjeljak, naglašavajući dubinu izazova koji opterećuju drugu najveću svjetsku privredu u oživljavanju potražnje i oživljavanju rasta.

Podaci o inflaciji od ponedjeljka nadmašili su tržišna očekivanja, ponudivši nove dokaze da bi kineska privreda mogla zahtijevati snažniju podršku politike kako bi održalo oporavak zemlje od strogih ograničenja “nulte epidemije Covida” krajem prošle godine.

“Mislim da su današnje brojke zapravo niže od očekivanja, posebno u potrošačkom dijelu jednadžbe inflacije – zapravo ulazimo u zonu deflacije”, rekao je Hong Hao, glavni ekonomist Grow Investment Groupa, za CNBC u ponedjeljak.

“Upravo sada, mislim da vlada još raspravlja o tome kako najbolje pomoći privredi”, rekao je Hong. “U drugom tromjesečju, budući da će ekonomski brojevi biti jači od prvog kvartala zbog niže baze, stoga je malo vjerovatno da ćemo vidjeti trenutni spas za privredu.”

Proizvođačke cijene su u junu potonule 5,4% u odnosu na godinu ranije i pale 0,8% u odnosu na mjesec dana prije, prema kineskom Državnom uredu za statistiku. To je bilo slabije od ankete Reutersa koja je očekivala godišnji pad od 5,0%, u poređenju s godišnjim padom od 4,6% u maju. Godišnji pad u junu bio je deveti uzastopni pad u Kini i najstrmiji od decembra 2015.

Slabe proizvođačke cijene “mogle bi se djelimično pripisati višoj bazi za usporedbu, budući da su globalne cijene robe skočile prije godinu dana nakon ruske invazije na Ukrajinu”, rekao je Zhichun Huang iz Capital Economicsa u bilješci u ponedjeljak.

“Deflacija PPI-a vjerojatno će se donekle ublažiti u drugoj polovini godine, djelimično zato što bi potrošnja na infrastrukturu trebala sniziti cijene robe”, dodao je.

Godišnja inflacija potrošačkih cijena bila je nepromijenjena u junu- podstaknuta padom cijena svinjskog mesa od 7,2% – što je ispod očekivanja o porastu od 0,2% u anketi Reutersa i slabije od rasta od 0,2% u maju. Mjesečna inflacija potrošačkih cijena u junu bila je slabija od 0,2%, što je slabije od očekivanja ravnomjernog rasta i praćenja pada od 0,2% u maju. Mjesečni pad bio je peti uzastopni pad u Kini.

Temeljna inflacija, koja isključuje troškove hrane i energije, iznosila je 0,4% u junu, u usporedbi s 0,6% u maju.

“Deflacija cijena goriva, ključni faktor nedavno prigušene ukupne inflacije, vjerojatno će se smanjiti tokom sljedećih mjeseci”, rekao je Huang iz Capital Economicsa. “S obzirom na to, očekujemo da će ukupna inflacija porasti na oko 1% do kraja ove godine. Ali to bi i dalje bilo mekano i neće ograničiti sposobnost Narodne banke Kine da dodatno olabavi politiku.”

Kineska centralna banka smanjila je stope u avgustu i krenula s još jednom rundom rezova nedavno u junu.

U saopštenju objavljenom krajem juna nakon tromjesečnog sastanka odbora za monetarnu politiku, Narodna banka Kine priznala je slabu potražnju i spor rast koji su odgovorni za mlak i neujednačen oporavak rasta. PBOC je takođe ponovio da bi monetarna politika trebala biti “precizna i snažna”.

Kineske kolebljive cijene vjerojatno će povećati tržišna očekivanja za smisleniji niz političkih mjera sa sastanka Politbiroa kasnije ovog mjeseca, gdje vrh Komunističke partije tradicionalno pregledava privredni učinak zemlje u prvoj polovini godine. (Seebiz)