SRBAC – Klaonica peradi “Perutnina Ptuj” u Poveliču, kod Srpca, tokom prošle godine obradila je sedam miliona tovnih pilića i domaćem tržištu isporučila devet hiljada tona pilećeg mesa, što je zadovoljilo jednu četvrtinu potreba u BiH.

Osim toga, na tržište Makedonije i Crne Gore izvezeno je piletine u vrijednosti od 1,12 miliona maraka. Srbačka klaonica uložila je u investicije 1,35 miliona maraka, i prošlu godinu završila s dobiti od milion i 60.000 maraka.

U "Perutnini Ptuj" zaposleno je 119 radnika koji redovno dobijaju plate, a poslodavac izmiruje i obaveze prema državi i fondovima.

– U Srbac smo došli prije četiri godine s namjerom da tu i ostanemo. Uspjeh koji smo postigli jeste plod planskog i odgovornog rada. Tri godine zaredom poslovali smo sa gubitkom, što smo i očekivali, ali sada smo stali na noge s perspektivom još boljih rezultata. Planiramo izgradnju šest najmodernijih peradarskih farmi i novog skladišta gotovih proizvoda, rekonstrukciju pogona za klanje, obradu i pakovanje tovnih pilića, te prelazak na vazdušno hlađenje sa glukolom umjesto ekološki opasnog amonijaka – rekao je direktor Klaonice, Svarun Udovič, dodajući da će u nabrojane investicije biti uloženo četiri i po miliona maraka.

"Perutnina Ptuj" je, osim u susjedne zemlje, počela sa izvozom i na udaljena tržišta. U Vijetnam je, preko Rijeke, isporučena 21 tona pilećih nogica po cijeni od 250 evra za tonu. Interesantno je da je do sada srbačka klaonica plaćala deponiji otpada u Ramićima da pileće nogice odlaže kao životinjski otpad. Prema riječima direktora Udoviča, postoji mogućnost da se perje koje je do sada tretirano kao otpad počne koristiti kao izolator za biotermopanele u građevinarstvu. Taj projekat u BiH podržaće evropski fond "Eureka". Udovič je istakao da se proizvodnja u srbačkoj klaonici peradi odvija po standardima kvaliteta ISO, HACCP, i HALAL. Dio svježe piletine prodaje se na tržištu BiH, dok se ostatak prerađuje u fabrici "Perutnina Ptuj" u Brezi, kod Sarajeva. Brendirani proizvodi, poput poli kobasice, prodaju se u 30 maloprodajnih objekata u Republici Srpskoj i u 60 u Federaciji BiH.

Izvor Fokus