BANJALUKA, SARAJEVO – Za pomoć za grijanje najugroženijem stanovništvu, čiji je položaj postao teži zbog enormnog rasta cijena i visoke inflacije, do sada su prijavljene 424.373 osobe u Bosni i Hercegovini.
Podsjećamo, EU je ove godine izdvojila 50 miliona evra za najugroženije stanovništvo u BiH kako bi im se pomoglo tokom zimskih mjeseci.
Kako su rekli iz Ministarstva rada i socijalne politike FBiH prije nekoliko dana, do sada su u aplikaciju koja je izrađena za ovu namjenu unesene 180.322 prijave kojima su obuhvaćene 356.642 osobe.
“Prema rodnoj zastupljenosti, od ukupnog broja 203.443 prijavljena člana domaćinstava su ženskog roda, a 153.448 muškaraca. Po kategorijama, najviše prijava uneseno je u kategoriji penzionera – do sada 126.098, zatim u kategoriji primaoca dječjeg doplatka 30.623, u kategoriji primaoca stalne novčane pomoći 23.921 i u kategoriji samohranih roditelja 1.647 unesenih prijava do ovog trenutka. Kao što smo i obećali, daćemo sve od sebe da cijeli postupak bude završen prije kraja ove godine”, naveo je Adnan Delić, ministar rada i socijalne politike FBiH ranije.
Iz Ministarstva je rečeno da su opštine koje su unijele najveći broj prijava Zenica 12.026, Novi Grad Sarajevo 10.739, Tuzla 7.702, Ilidža 6.631, Travnik 6.413 i tako dalje.
Ranije je rečeno iz Vlade FBiH da će pomoć dobiti do 110.000 najugroženijih domaćinstava, koja će iznositi od 300 do 600 KM, zavisno od kategorije.
Iz Vlade Republike Srpske je ranije saopšteno da je ukupan broj lica čija domaćinstva ispunjavaju uslove za dodjelu finansijske pomoći za troškove grijanja 67.731, a pomoć za troškove grijanja po domaćinstvu iznosi 476 KM.
Od iznosa od 50 miliona evra, FBiH bi trebalo da dobije oko 64 miliona KM, a Republika Srpska 32 miliona KM.
Redžo Mehić, predsjednik Saveza udruženja penzionera u FBiH, rekao je da se nada da će svi ljudi koji su se prijavili za pomoć za grijanje ispuniti uslove i dobiti pomoć.
“Ne mogu reći da je iznos koji će dobiti dovoljan za grijanje, ali je to skoro polovina penzije, a penzionerima je svaka marka bitna. Ovo će sigurno nešto značiti jer negdje oko 60 odsto penzionera u Federaciji BiH, s obzirom na visinu penzije, ne ispunjava socijalne potrebe, odnosno živi u granici siromaštva”, naglasio je Mehić.
Dodao je da su penzije redovnim usklađivanjem ove godine povećane u prosjeku od oko 16 odsto, ali i jednim vanrednim povećanjem u iznosu od 3,9 odsto.
“Ipak, imajući na umu inflaciju i rast cijena osnovnih životnih namirnica mi smo ubijeđeni da one treba da budu veće. Tražili smo da se nađu neka druga rješenja kako bi one bile povećane, ali po svoj prilici penzioneri u Federaciji BiH ne mogu ništa očekivati prije 1. januara i sljedećeg redovnog usklađivanja penzija”, kazao je Mehić.
Jovan Vasilić, predstavnik Saveza udruženja potrošača RS i predsjednik Udruženja potrošača “Zvono” Bijeljina, ističe da su građani danas sigurno siromašniji u odnosu na period prije inflacije i pandemije virusa korona.
“Sve je otišlo gore. Cijene ogrjeva su drastično skočile. I struje, drveta, peleta, uglja. Sve je poskupjelo. I pored poskupljenja struje u Republici Srpskoj, čini se da je ona opet najjeftiniji način grijanja. Veliki broj potrošača prešao je na grijanje na struju. Ipak, ovo poskupljenje je veliki dodatni trošak za svako domaćinstvo”, zaključio je Vasilić. (Nezavisne)