BANJALUKA – Dvadeset četiri preduzeća nastala iz nekadašnjeg poslovnog sistema “Čajavec” složila su se da podijele imovinu koja je nekada pripadala ovom gigantu, što je proces koji je zbog blokade nekolicine direktora iz sastava ovog preduzeća stajao u mjestu od 2001, rekao je Nebojša Malinić, akcionar preduzeća “Čajavec”.

Konačan sporazum o diobi imovine prema nekim predviđanjima trebalo bi da bude potpisan početkom naredne sedmice u Banjaluci, nakon što je konsultantska kuća "Sistem konsalting" uradila protokol o namjerama u postupku razgraničenja imovine.

Malinić je objasnio da su trenutni korisnici i vlasnici prostora potpisali protokol kojim su se saglasili s postupkom razgraničenja imovine bivšeg "Čajavca", između preduzeća proisteklih iz tog sistema.

“Preduzeća koja su proistekla iz sistema "Čajavec", ali i druga pravna i fizička lica, na određen način stekla su pravo vlasništva nad nekretninama koje se u zemljišnoj knjizi i katastru vode na bivše preduzeće "Rudi Čajavec" Banjaluka. Svi oni potpisali su protokol i dogovorili razgraničenje imovine” rekao je Malinić.

On kaže da godinama insistira na provedbi ovog procesa s obzirom na to da novi vlasnici objekata čekaju da gruntovno i katastarski uknjiže imovinu, koju su kupili 2001. godine u regularnom procesu privatizacije ili putem stečajnog postupka.

“Pojedinci su osporavali privatizaciju tih objekata. Međutim konsultantska kuća "Sistem konsalting" Banja Luka uvidom u neophodnu dokumentaciju, konstatovala je stanje i to dostavila Vladi RS. Nakon toga svi su se složili da dioba bude urađena pravično, na način kako je to konstatovano u izvještaju konsultanta”, rekao je Malinić.

On je rekao da velike zasluge za rješavanje ovog dugogodišnjeg spora pripadaju Vladi RS.

“Međutim, 24 subjekta na kraju su, ipak, pristala na diobu "Čajavca". Neki su čuvali fotelje, pa su iz ličnih interesa bili spremni na blokadu ovog neminovnog procesa. Tada smo ispred "Čajavec" a.d., koje je najveći nasljednik nekadašnjeg sistema, angažovali konsultanta da taj posao završi. Svi su se složili s tim procesom i dioba je već gotovo riješena. Neki od ovih objekata su na osnovu sudskih prodaja u toku stečajnog postupka već uknjiženi u zemljišne knjige i katastar s obzirom na to da sudovi nakon prodaje dostavljaju ove podatke nadležnim institucijama”, kaže Malinić.

Savo Ševaljević, stečajni upravnik "Čajavec – Centra za kvalitet", kaže da je dobro što se konačno nazire kraj ovom procesu.

“Neki su mislili da "Čajavec" može proizvoditi televizore kao nekada, u trci sa svjetskim gigantima. Realnost je potpuno drugačija. Privatizacija je završena, investitori su na berzi ulagali u neka preduzeća iz sastava "Čajavca". Pojedinci su mislili da neko treba investitorima reći kako imovina u koju su ulagali nije njihova. Činjenica da su se svi složili i pristali na raspodjelu mnogo znači, a nju neće biti teško završtiti, jer tu ne treba mnogo mudrovanja. Sve je već praktično podijeljeno”, kaže Ševaljević.

Đuro Grbić, pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva RS, kaže da će razgraničenje biti definitvno urađeno, kako bi se imovina upisala u zemljišne knjige, a potom pristupilo izradi posebnih privatizacionih programa za pet strateških preduzeća iz sastava vojne industrije "Čajavca".

“Kupac će kupiti u paketu svih pet strateških preduzeća. Ostali koji su već privatizovali preduzeća moći će uknjižiti svoju imovinu. Ukoliko se neka preduzeća ne slažu s nečim, moći će to riješiti sudski. Ono što je nesporno, ići će na uknjižavanje”, rekao je Grbić.

Podjelu potpisali

svi direktori

Potpis na podjelu imovine potpisali su Radoslav Zagorac, direktor "Čajavec – Mjerno-detektorskih uređaja", Svetozar Bojanić, direktor "Čajavec – Specijalnih uređaja", Dušan Popović, direktor "Čajavec – Telekomunikacija i elektronike", Mirjana Vuković, direktorka "Čajavec – Prostorne tehnike", Čedo Jeličić, direktor "Čajavec – Profesionalne elektromehanike", Milan Latinčić, stečajni upravnik "Čajavec – Štampanih veza", Marinka Vučenović, direktorka "Čajavec – Medikarta", Svetozar Lončarski, direktor "Čajavec – Servis i prometa", Slavko Vujančević, direktor "Čajavec – Prometa", Mlađen Petrović, direktor "Čajavec – Specijalne opreme", Ćiro Zrnić, direktor "Čajavec – Alatnice", Momir Božić, direktor "N-sporta" Banja Luka, Anđa Jovičić, direktorka "Čajavec – Uslužnih djelatnosti", Slobodan Ćuričić, direktor "Sloboproma" Lončari, Dragan Marjanović, vlasnik objekta, Nela Dejanović, direktorka "Čajavec – Elektronske obrade podataka", Dragan Praštalo, direktor "Mikroelektronike", Danijela Jaslar, direktorka "Čajavec – Društvenog standarda", Risto Trbić, stečajni upravnik "Čajavec – Sistema telekomunikacije", Dragan Talić, direktor "Sektor sekjuritija", Radovan Klincov, direktor Fakulteta za poslovne studije, Savo Ševaljović, stečajni upravnik "Čajavec – Centra za kvalitet" i Andrej Kolarić, direktor "Čajavec-mege".

Izvor Fokus