BANJALUKA – Zakon o privrednim društvima u RS je, pored brojnih nesumnjivih pozitivnih reformskih novina, donio i mnoštvo nejasnoća u njegovoj praktičnoj primjeni, što je dovelo do toga da sudovi postupaju čak i suprotno njegovim odredbama.

Ukazano je to na konferenciji o primjeni i izmjenama Zakona o privrednim društvima, koju je u srijedu 7. juna u Banjaluci organizovalo Udruženje ekonomista RS – SWOT.

Siniša Bosnić, sudija Okružnog privrednog suda u Banjaluci, učesnicima skupa prenio je vlastita iskustva i sudsku praksu u dosadašnjoj primjeni navedenog zakona, koji, kako je rekao, ima nelogičnosti koje otežavaju rad sudija.

Kao jedan od primjera naveo je postupanje kod ponovljene sjednice skupštine akcionara privrednih društava, gdje zakon za kvorum pominje prisustvo kvalifikovane većine akcionara, odnosno dvije trećine od ukupnog broja akcija. Privredne sudije su, međutim, kako je istakao Bosnić, to ocijenile nesprovodivim i zauzele stav da je za kvorum dovoljna dvotrećinska većina od prisutnih akcionara.

"Tačno je da takva sudska praksa daje mogućnost da svega 34 odsto akcionara usvaja odluke na skupštinama, ali se neaktivnost onih koji nisu prisutni ne može pravdati", smatra Bosnić.

On, takođe, pominje nedorečenost odredbe zakona koja se tiče nenovčanih uloga članova privrednih društava u kapital gdje je praktično ostavljena mogućnost samim ulagačima da procjenjuju visinu tog uloga, umjesto da to rade ovlašteni vještaci.

"Utvrđivanje osnovnog kapitala nema smisla ako bi se ostavilo da ga ulagači procjenjuju u skladu s vlastitim potrebama. Zbog toga je sud zauzeo stav da u takvim slučajevima primjenjuje Zakon o registru poslovnih subjekata, koji precizira da nenovčani ulog može procijeniti samo ovlašteni procjenitelj", istakao je Bosnić.

Privrednici su tokom konferencije najviše primjedaba iznijeli na kontradiktornost legislative i prakse, navodeći da je zakon preduzećima ostavio dvije godine za prilagođavanje, dok ih sudovi u različitim situacijama "tjeraju" da to sprovedu ranije.

Na konferenciji je istaknuto da je Vlada RS prošle sedmice, upravo zbog mnoštva nejasnoća i problema u primjeni Zakona o privrednim društvima, utvrdila nacrt izmjena tog najznačajnijeg pravnog akta za privrednu djelatnost.

Marko Rajčević, profesor Pravnog fakulteta u Banjaluci, kazao je da je Nacrt izmjena zakona uobzirio većinu izrečenih primjedaba, ističući da se prije svega fokusirao na rasterećenje preduzeća suvišnih troškova.

Ukazao je da se, između ostalog, otvorenim akcionarskim društvima sa službenog berzanskog tržišta predviđa ukidanje obaveza notarskog vođenja zapisnika na sjednici skupštine akcionara, te da će sazive sjednice skupštine umjesto plaćanja oglasa u dnevnoj štampi moći objaviti na internet stranici berze.

Naznačio je, takođe, da je preduzećima za šest mjeseci pomjeren rok za usklađivanje akata i drugih statusnih pitanja sa predmetnim zakonom, odnosno sa 31. decembra ove godine na 30. jun 2012.

Predavači na konferenciji, pored Bosnića i Rajčevića, bili su i Žarko Zečević iz Penzijskog rezervnog fonda RS koji je govorio o primjeni zakona u okviru akcionarskih društava, zatim, Irena Mojović, predsjednik Notarske komore RS, koja je objasnila ulogu notara kod društava sa ograničenom odgovornošću i akcionarskih društava, te Predrag Gajić, član Komisije za hertije od vrijednosti RS, koji je govorio o vrstama i procedurama promjene na kapitalu privrednih društava.

Miloš Todorović, član Udruženja ekonomista RS – SWOT, kazao je da je konferencija pobudila veliku pažnju, što potvrđuje i više od 120 učesnika, od kojih su mnogi aktivno učestvovali u raspravi.

P

Izvor SWOT