BANJALUKA – Preduzeće "Kosmos" iz Banjaluke ušlo je u proces restrukturiranja kroz koji bi nekadašnji gigant namjenske industrije trebalo da postigne dogovor sa povjeriocima kako bi izbjegao odlazak u stečaj.

Dugovi prema radnicima i povjeriocima gurnuli su "Kosmos" u velike probleme koji su kulminirali štrajkovima i tužbama radnika kojim su blokirali račun preduzeća, a time i njegovo normalno funkcionisanje. Rukovodstvo ovog preduzeća u državnom vlasništvu, u dogovoru sa Vladom RS, donijelo je sredinom juna odluku o ulasku u proces restrukturiranja koje prethodi pokretanju stečajnog postupka.

Cilj finansijskog i operativnog restrukturiranja je zaključivanje sporazuma sa povjeriocima o načinu namirenja njihovih potraživanja kako bi firma izbjegla stečaj i postala likvidna. "Kosmosu" će ovo biti prva i posljednja prilika za prevazilaženje problema, a ukoliko nakon osam mjeseci, koliko maksimalno može trajati proces restrukturiranja, ne riješe nagomilane probleme, slijedi stečaj.

Vršilac dužnosti direktora "Kosmosa" Dušan Vještica očekuje da će danas biti deblokiran račun firme čime će biti stečeni preduslovi za realizaciju ugovorenih i ugovaranje novih poslova.

– Naši partneri su čekali da započne proces restrukturiranja jer niko ne želi da sarađuje sa firmom čiji se račun nalazi u blokadi. Trenutno radimo za firmu "Bimal", imamo ugovoren remont za Rafineriju nafte Brod, završili smo posao za "Hemofarm" i za klijenta iz Travnika. Danas nam stiže delegacija Ministarstva odbrane Srbije i nadamo se da ćemo ugovoriti posao vezan za remont radarskih sistema za Vojsku Srbije. Potpisali smo ugovor sa firmom iz Graca, a prvi dio ugovora koji je vezan za izradu komponenti za auto-industriju je realizovan – kaže Vještica i dodaje da je firma pokrenula obilazak domaćih klijenata u civilnom sektoru kako bi sklopila što više poslova.

Sud je za povjerenika "Kosmosa" imenovao ekonomistu Gorana Radivojca koji kaže da je ulaskom u krug firme zatekao zdravu radnu atmosferu koja uliva nadu da firma može opstati.

– Trenutno pokušavamo utvrditi da li firma redovnim poslovanjem može izmirivati dospjele obaveze. Rukovodstvo firme je sačinilo plan restrukturiranja o kome će se izjašnjavati povjerioci koji imaju priliku da kroje sudbinu "Kosmosa". Na ročištu ću pokušati sugerisati da plan koji je sačinjen bude u potpunosti ili uz manje izmjene prihvaćen – kaže Radivojac i dodaje da je njegov zadatak da prati poslovanje, ispita materijalno i finansijsko stanje firme i da o svemu informiše sud, povjerioce i dužnika kako bi imali uvid u ekonomsko i finansijsko stanje u firmi prije donošenja odluke o zaključenju sporazuma.

Povjerioci koji se nalaze u višem isplatnom redu su Poreska uprava RS i radnici koji mogu potraživati 12 posljednjih zarada i isplate doprinosa. U opštem isplatnom redu se nalaze potraživanja Investiciono-razvojne banke RS, komercijalnih banaka, zaostale plate radnika i ostalih povjerilaca i ona će biti naknadno namirivana.

– Vjerujem da bi ročište na kojem će se povjerioci izjašnjavati o planu restrukturiranja moglo biti održano do kraja godine i tada će biti poznato da li se "Kosmos" nalazi na dobrom putu – kaže Radivojac i dodaje da radnici za vrijeme trajanja restrukturiranja imaju pravo na minimalni iznos plate koji je određen zakonom.

Ispitno ročište

Okružni privredni sud u Banjaluci je razlučnim i izlučnim povjeriocima dao rok od 30 dana za prijavu potraživanja sa dokazima koji potvrđuju njihovu osnovanost, a pozvani su i dužnici da sve obaveze prema firmi ispune bez odgađanja.

Prvo ispitno ročište na kome će biti razmotrena opravdanost potraživanja zakazano je za 27. oktobar. (Izvor: Glas Srpske)