BANJALUKA – Ministar industrije, energetike i rudarstva R Željko Kovačević rekao je danas da većina preduzeća iz oblasti drvne, tekstilne i metalne industrije, čiju je imovinu kupila Vlada RS u postupku stečaja, danas radi na granici uspješnih privrednih kolektiva sa perspektivama još uspješnijeg rada.

On je naglasio da se na osnovu informacije koju je danas Vlada RS razmatrala može konstatovati da je u proteklom periodu kupovinom imovine preduzeća Vlada RS spasila privredne subjekte od prodaje u bescijenje i spriječila špekulacije po tom osnovu, te da se na ovaj način izvršila naplata poreza i doprinosa, isplatile zaostale plata radnicima i zaposlili novi radnici.

“Procijenjeno je da je ovo dobar potez Vlade RS. Za one subjekte u kojima se pojavljuju određeni problemi, resorno Ministarstvo je predlagalo određene mjere, što će rezultirati još uspješnijim radom ovih privrednih subjekata čiji je vlasnik Vlada RS”, rekao je Kovačević novinarima nakon sjednice Vlade RS.

Kao pozitivne primjere Kovačević je naveo FAM “Jelšingrad” Banjaluka, Drvnu industriju Vlasenica, “Novi Elastik” Jadar, “Celpak”, Novu tvornicu prečistača Rogatica, “Novu polimku” Rudo, preduzeća “Novi autodijelovi” Rudo, “Limko” Skelani, “Nova Romanija” Sokolac, “Vezionica” Zvornik sa sjedištem u Srebrenici, “Nova Borja” Teslić, “Malić holding” Foča, “Novi mermer” Šekovići.

Govoreći o FAM “Jelšingrad”, Kovačević je rekao da se trenutno kod notara provjeravaju navodi iz dopisa od 21. aprila da je imovina ovog preduzeća u potpunosti slobodna od upisa hipoteke i da je Vlada RS može preuzeti.

“Vjerujemo da će u narednih nekoliko dana doći do preuzimanja imovine FAM `Jelšingrad` i da će Vlada moći da potpiše ugovor o preuzimanju imovine”, rekao je Kovačević i dodao da će nakon toga uslijediti odluka o statusu tog preduzeća, “najvjerovatnije, iznalaženje strateškog partnera koji bi očuvao postojeću i investirao u novu proizvodnju”.

Kovačević je istakao da su veliki doprinos u povećanju izvoza RS u 2010. godini imali podsticaji od ukupno 11 miliona KM koji su podijeljeni po javnom pozivu za sufinansiranje podsticaja izvoza za 213 privrednih subjekata koji zapošljavaju 17 499 radnika.

On je dodao da analize na uzorku od 195 poslovnih subjekata, od ukupno 213, pokazuju da je došlo do povećanja izvoza za 22 odsto u 2010. u odnosu na 2009. godinu, te povećanja rasta ukupnog prihoda za 17 odsto, a povećanja broja radnika za 4,2 odsto.

“Prema podacima Zavoda za statistiku RS u 2010. godini izvoz je porastao za 30 odsto u odnosu na 2009. godinu, a povećana je i pokrivenost uvoza izvozom sa 46,9 na 53, 7 odsto”, dodao je Kovačević.

On je naglasio da su svih korisnici dostavili izvještaj o utrošku podsticajnih sredstava za izvoz, a da su sredstva utrošena za nabavku mašina, alata, repro-materijala, sirovina, kao i za izradu novih proizvodnih objekata.

Prema njegovim riječima, situacija u privredi RS daleko je bolja nego u zemljama u okruženju.

“Situacija možda nije najidealnija, onakva kakvu bismo željeli, ali je sigurno da i resorno Ministarstvo i Vlada RS ulažu maksimalne napore da privrednu situaciju u narednom periodu učine još povoljnijom i kvalitetnijom za stanovnike RS”, istakao je Kovačević.

On je naglasio da u tom smislu idu i današnje informacije Vlade o podsticaju izvoza i analiza stanja privrednih subjekata koje je Vlada RS kupila kroz postupak stečaja.

Izvor Agencije