BANJALUKA – Srbijanski konzorcijum “Zekstra – Delta” je dosadašnje obaveze iz privatizacionog ugovora o kupovini banjalučke “Boske” izmirio kreditnim i hipotekarnim opterećenjem te robne kuće, a ne investiranjem vlastitih sredstava.

To se vidi iz poslovnih izvještaja "Boske", koji su usvojeni na sjednici Skupštine akcionara tog trgovačkog preduzeća, održanoj u utorak, glasovima njenog većinskog vlasnika.

Na taj nesvakidašnji "investicioni poduhvat" ukazali su predstavnici investicionih fondova, manjinski akcionari "Boske", ističući da je robna kuća na taj način dugoročno kreditno zadužena za 5,3 miliona KM.

Kao kreditno obezbjeđenje, navodi se u poslovnom izvještaju, a što je na sjednici potvrdio i direktor "Boske" Ljubomir Dakić, stavljena je hipoteka na cjelokupan objekat robne kuće u centru Banjaluke.

"Ne vidimo šta je tu investicija kupca u ‘Bosku’ niti možemo provjeriti da li se time krše obaveze iz privatizacionog ugovora, jer nemamo uvid u taj ugovor", kazao je Ognjen Mihajlović, predstavnik Investicionog fonda "BLB-profit".

Srbijanski konzorcijum se ugovorom o kupovini 58,3 odsto državnog kapitala "Boske" iz oktobru 2008, između ostalog, obavezao na investiranje tri miliona evra i izmirenje svih obaveza "Boske".

Privatizacioni ugovor potpisali su Predrag Gluhaković, tadašnji ministar trgovine i turizma RS u ime Vlade, i Dragan Đurić, predstavnik konzorcijuma i vlasnik "Zekstra grupe".

U resornom ministarstvu juče nismo dobili na uvid privatizacioni ugovor za "Bosku", tako da nismo mogli provjeriti na koji je način kupac smio izmiriti svoje obaveze, dok bivši ministar kaže da se ne sjeća tih detalja.

"Ugovor sam potpisao prije nekoliko godina i ne sjećam se šta je njime tačno regulisano što se tiče investicija. Osjetljive su stvari i ne bih želio govoriti napamet", kazao je Gluhaković.

Kupac je obaveze prema radnicima "Boske" za zaostale plate izmirio tako što su banjalučke firme "Zekstra" i "Delta" odvojeno podigle bankarske kredite od 1,96 miliona, odnosno 1,33 miliona KM, koje su "Boski" doznačile kao pozajmicu. Banjalučka robna kuća je beskamatnu pozajmicu "Delti" vratila 1. oktobra 2010, dok "Zekstri" novac vraća do 2013. godine.

"Boska" zatim, prošle godine, podiže dva nova kredita od po milion maraka – prvi 5. jula kod Balkan investment banke, a drugi 13. oktobra kod Komercijalne banke Banjaluka, za potrebe renoviranja robne kuće, koja je svečano otvorena 11. novembra.

Predstavnici investicionih fondova istakli su da su pozajmice i krediti podizani, a hipoteke stavljane, po odlukama Upravnog odbora "Boske", u kojem sjede predstavnici "Zekstre" i "Delte", bez traženja saglasnosti Skupštine akcionara preduzeća.

Direktor "Boske" Ljubomir Dakić je na sjednici Skupštine akcionara kazao da to nije zakonski sporno, navodeći da su sve odluke i uknjižbe hipoteka prošle notarsku obradu.

Skupština akcionara "Boske" je u utorak, takođe, uz protivljenje investicionih fondova, usvojila odluku o pokriću kumuliranih gubitaka preduzeća u visini od 19,9 miliona KM na teret osnovnog kapitala koji će time biti smanjen sa 42,8 na 22,9 miliona KM.

Usvojen je i poslovni plan "Boske" za 2011. u kojem se predlaže emisija obveznica firme u iznosu od 15 miliona KM sa desetogodišnjom otplatom. Prikupljena sredstva, kako se navodi, koristila bi se za izmirenje obaveza po kreditima, prema Poreskoj upravi RS i najvećim povjeriocima.

Izvor Nezavisne novine