BANJALUKA – Iako je u posljednjih nekoliko mjeseci povećana likvidnost na Banjalučkoj berzi, brokerske kuće još nisu izašle iz krize i ne mogu da očekuju veće ostvarenje profita u ovoj godini, rekao je direktor “Advantis brokera” Branko Kecman.

On smatra da je ovo povećanje likvidnosti donekle olakšalo poslovanje brokerskih kuća u RS.

– Vjerujem da će tek iduće godine doći do povećanja likvidnosti i brokerskih kuća, s obzirom na to da svjetska privreda izlazi iz krize, a poznato je da berze prve reaguju, kako na loše, tako i na dobre vijesti – kazao je Kecman.

Direktor "Bobar brokera" i član Upravnog odbora Banjalučke berze Mladenka Petković smatra da je kriza najviše uticala na brokerske kuće koje posluju samostalno, a koje su ostvarile i najveće poslovne gubitke.

– Od 13 brokerskih kuća, koliko ih trenutno posluje na tržištu kapitala RS, šest radi kao odjeljenje u sklopu banaka. 

Gašenje tri brokerske kuće u posljednjih šest mjeseci pokazuje da za malo tržište kao naše ne postoji potreba za ovolikim brojem brokerskih kuća – istakla je Petkovićeva.

Dodala je da poslovanje brokerskih kuća direktno zavisi od uslova na tržištu kapitala.

– Trenutno stanje na domaćem tržištu je bolje nego u prethodnom periodu, a tome je doprinijela i Vlada RS donošenjem uredbe o izmirenju poreskih obaveza pomoću obveznica RS – kazala je Petkovićeva i dodala da su obveznice RS trenutno najlikvidniji tržišni materijal na Banjalučkoj berzi, što je povećalo interesovanje investitora za naše tržište.

Direktor Banjalučke berze Milan Božić rekao je da je pad prometa na berzi posebno pogodio brokerske kuće koje su sa radom počele u toku prošle godine ili na samom početku krize, jer nisu bile u prilici da stvore rezerve u prethodnom periodu.

– Kao rezultat toga, u toku prošle i ove godine, pet brokerskih kuća je prestalo sa radom. To se dešava i na mnogo razvijenijim tržištima kapitala, gdje se gase brokerske kuće koje imaju višedecenijsku istoriju poslovanja. Trenutno ne postoje najave da će se još neka brokerska kuća zatvoriti u sljedećem periodu. Veoma je važno i to da mreža brokerskih kuća bude razgranata po cijeloj Republici Srpskoj – kazao je Božić.

Usluge

Mladenka Petković kaže da bi se izašlo iz krize, treba da se uvedu novi proizvodi na tržište kapitala RS, a brokerske kuće morale bi da se osposobe za pružanje specijalizovanih usluga, kako bi odgovorile sofisticiranijim zahtjevima investitora. Branko Kecman smatra da bi znatnu pažnju trebalo posvetiti povećanju različitih izdanja obveznica.

Izvor Glas Srpske