BANJALUKA – Vrijednost zlata izvezenog iz BiH u prvih pet mjeseci ove godine dostigla je 6,1 milion KM, što je skoro tri puta više od vrijednosti uvoza.

Načelnik Odjeljenja za komunikacije Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH Ratko Kovačević rekao je da se zlato najviše izvozilo u Tursku, Sloveniju, Italiju i Njemačku.

– Kada je u pitanju uvoz zlata za pet mjeseci uvoz je vrijedio 2,2 miliona maraka. Zlato se najviše uvozilo iz Slovenije, Austrije, te Italije i Turske – istakao je Kovačević.

Otkupljivači zlata u BiH zgrnuli su ogroman novac, a stanovništvo masovno prodaje nakit od izbijanja globalne ekonomske krize 2008. godine.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović rekao je da je teška ekonomska situacija osnovni razlog zašto je povećan izvoz zlata.

– Domaćinstva znatan dio zlata pretvaraju u novac kako bi izmirili svakodnevne obaveze. Nekad se prodavalo uglavnom lomljeno i oštećeno zlato, ali ima i onih koji su prinuđeni da prodaju zlato na kojem nema nikakvih oštećenja – rekao je Pavlović i naglasio da ljudi prodaju i zlatni nakit koji su dobili na poklon samo da bi izmirili obaveze i preživjeli.

Kada je u pitanju uvoz zlata, Pavlović je rekao da tržište BiH nema potrebe za uvozom jer skoro da i nema potražnje za ovim plemenitim metalom.

– Iz godine u godinu u BiH opada prodaja zlata. Pored toga, kupci se sve više zbog teške situacije opredjeljuju za kupovinu srebra jer je dosta jeftinije – istakao je Pavlović i dodao da će i dalje biti nastavljen trend rasta izvoza i smanjenja uvoza zlata.

U zlatarama kažu da prilikom prodaje gram zlata košta oko 80 maraka, dok prilikom otkupa za gram daju od 30 do 40 maraka.

Analitičari Erste banke naveli su u najnovijoj analizi da bi cijena zlata, koja iznosi nešto više od 1.318 dolara za finu uncu, mogla u idućih godinu da poraste za 14 odsto na 1.500 dolara. Cijena zlata je od početka godine porasla za devet odsto. (Glas Srpske)