BANJALUKA – Nakon što je prije godinu dana uvela uslugu kućnog carinjenja prilikom izvoza, Uprava za indirektno oporezivanje BiH uskoro planira uvođenje ovakve vrste usluge kod uvoza.

Iz UIO BiH rekli su da su do sada izdali ukupno 16 odobrenja kućnog carinjenje pri izvozu robe, što znači da te firme kompletan carinski postupak obavljaju u krugu firme i kamioni direktno idu na granične prelaze.

Sa druge strane, usluge kućnog carinjenja pri uvozu robe poreskim obveznicima će donijeti uštedu vremena i troškova, a ujedno će se uskladiti carinski propisi u BiH sa zakonodavstvom EU, rekli su u UIO BiH.

Iz UIO podsjećaju da se nekoliko pojednostavljenih carinskih procedura već duže vrijeme koristi u BiH.

U BiH trenutno 52 firme koriste status ovlaštenog izvoznika iz BiH, odnosno imaju status kojim mogu potvrditi da je riječ o robi porijeklom iz BiH bez ograničenja vrijednosti, navode u ovoj instituciji.

Za razliku od njih, firme koje nemaju status ovlaštenog izvoznika moraju podnositi zahtjeve za izdavanje obrasca EUR 1, koji je dokaz o porijeklu robe, te tako gubiti i vrijeme i novac.

Iako privrednici uvođenje nove usluge carinjenja ocjenjuju pozitivno, ipak smatraju da je jedan od dosadašnjih najvećih nedostataka usluge kućnog carinjenja u gornjoj granici limita robe koju je na ovaj način moguće ocariniti.

Dragiša Kalinić, direktor “Nove DI Vrbas”, kompanije koja je prva u BiH počela da koristi uslugu kućnog carinjenja pri izvozu, rekao je da je zbog gornjeg limita kućnog carinjenja, koji iznosi 6.000 evra, firma na čijem je čelu koristi u veoma maloj mjeri.

“Najveći broj naših isporuka svojom vrijednošću premašuje iznos od 6.000 evra. S obzirom na to da smo u 80-odstotnom udjelu izvozno orijentisani, od trenutne usluge lokalnog carinjenja bismo imali daleko veću korist kada bi gornji limit iznosio između 25.000 ili 30.000 evra”, objasnio je Kalinić.

On je rekao da je uvođenje usluge kućnog carinjenja i prilikom uvoza pozitivan pomak, ali da ukoliko su i ovom slučaju gornje granice ovako niske, od njega neće imati mnogo koristi.

Miloš Todoroviš, član Udruženja ekonomista RS – SWOT, ocijenio je da je pojednostavljivanje carinskih procedura potez koji pokazuje volju UIO BiH da nekim praktičnim alatima izađe u susret privrednicima.

“Ove usluge će pojednostaviti procedure i sniziti troškove korisnicima, što je i bio cilj smanjenja troškova perspektivnim privrednicima”, rekao je Todorović.

On smatra kako je pored već sprovedenih mjera potrebno uvesti i brojne druge, kako bi se izašlo iz okvira veoma komplikovane carinske procedure, kako prilikom izvoza, tako i prilikom uvoza.

“Poseban akcenat je potrebno staviti na pojednostavljivanje i pojeftinjenje procedura prilikom izvoza, jer na taj način direktno stimulišemo domaće izvoznike da rade što bolje, a poznato je da je izvozno orijentisana privreda ono čemu treba da težimo”, rekao je Todorović.

UIO BiH je pored uvođenja usluge kućnog carinjenja pri izvozu i statusa ovlaštenog izvoznika s ciljem olakšavanja spoljnotrgovinske razmjene za bh. privrednike počela sa primjenom carinskih dokumenata ATA karneta i TIR karneta, što je privrednicima donijelo nove pogodnosti u vidu smanjenje troškova i jednostavnije procedure na svim granicama.

Između ostalog, UIO BiH je uvela UIO primjenu nepotpune carinske prijave, što predstavlja pojednostavljenu carinsku proceduru u kojoj postoji mogućnost da se obavi određena carinska procedura iako u datom momentu ne postoje svi neophodni originalni dokumenti.

Za kompanije koje su izvozno orijentisane uvedeno je pojednostavljeno prijavljivanje robe na osnovu fakture.

Iz UIO BiH napominju da je osnovni cilj uvođenja svih pojednostavljenih carinskih procedura jednostavnije izvođenje carinskih procedura, smanjenje troškove carinske službe i privrede, ubrzavanje procedura i protok robe, te da na ovaj način nastoje postati bolji servis poreskim obveznicima.

Izvor Agencije