BANJALUKA/SARAJEVO – Simbolično, ali i veoma jasno, prevoznici u BiH su u petak stavili do znanja nadležnima do koje mjere im je dozlogrdio po pitanju nelegalnog prevoza putnika, organizujući u nekoliko gradova kratkotrajne obustave saobraćaja u 11.55.

"Uložili smo milione maraka u autobuse, državi plaćamo poreze i dadžbine, a nagrađeni smo tako što 'divlje' prevoznike niko ne sankcioniše. Ukoliko za mjesec dana ništa ne bude promijenjeno, blokiraćemo granične prelaze i saobraćajnice", složni su prevoznici. 

U Banjaluci je 20 autobusa krenulo sa autobuske stanice putem zapadnog tranzita gdje su se okrenuli na kružnom toku kod Gimnazije, da bi u povratku nakratko stali i zaustavili promet na jednoj saobraćajnoj traci.

"Tražimo od Ministarstva komunikacija i transporta BiH da ispuni ono što je obećalo, a to je da predloži izmjene i dopune Zakona o međunarodnom i međuentitetskom prevozu. Time bi bile proširenenadležnosti republičke inspekcije i Granične policije te ostalih službi da vrše represivne mjere prema onima koji vrše nelegalan prevoz", kazao je Goran Starčević, predsjednik Izvršnog odbora Udruženja prevoznika RS.

Kako je rekao, "divlji" prevoznici imaju svoju sivu zonu, u kojoj se, od zavisnosti od države u koju voze, obrće od milion pa i do nekoliko miliona KM.

"Postoji 27 kombi vozila koji nelegalno iz Banjaluke u Švajcarsku voze po šest putnika i to po dvije, tri ture mjesečno. Prednost im je što putnike voze od vrata do vrata, što mi ne možemo, a ni na granici ne čekaju u redu jer se računaju kao putnička vozila", kazao je on.

Inače, kratkotrajne obustave u sedam gradova organizovao je Odbor Udruženja prevoznika u međunarodnom i međuentitetskom drumskom prevozu putnika Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH.

Safudin Čengić, predsjednik Udruženja, podsjetio je u Sarajevu, gdje je takođe bila obustava, da Odbor duži niz godina upozorava da institucije vlasti ne rade zakonom propisane radnje kako bi zaštitile legalne prevoznike.

"Želimo jasno staviti do znanja državnim institucijama i pojedincima kojima je lični interes iznad interesa društva da više ne možemo trpjeti i da ćemo preduzeti radnje da takvi ljudi budu uklonjeni iz institucija", kazao je on.

Kao ilustraciju nelojalne konkurencije u prevozu uporedio je autobus na redovnoj liniji Sarajevo – Split kojim je otišlo 14 putnika i tri kombi vozila u kojem se u petak odvezao 21 putnik.

Momčilo Sladoje, predsjednik Udruženja prevoznika u drumskom saobraćaju RS, naveo je procjenu da RS godišnje gubi 50 miliona KM zbog nelegalnih prevoznika.

Dževad Opardija, predsjednik Udruženja drumskih prevoznika FBiH, odgovornim za proteste smatra institucije vlasti, koje je pozvao na dogovor.

Šime Bakula, predsjednik Sindikata saobraćaja i veza BiH, koji okuplja 16 organizacija, istakao je da nelegalni prevoznici nisu članovi sindikata i da izrabljuju radnike. Na petominutnom protestu u Sarajevu učestvovali su autobusi prevoznika iz oba entiteta. (Agencije)