LONDON – S prvim danom nove godine u istoriju odlazi Libor, referentna kamatna stopa koja je decenijama bila polazna tačka za cijene finansijskih instrumenata, da bi joj na koncu presudila pohlepa.

Deceniju nakon otkrića da su banke dogovorno namještale LIBOR, što je skraćenica za London Interbank Offered Rate, i time oštetile milione klijenata, kamatna stopa se naposlijetku gasi.

Prema pisanju Rojtersa, banke i regulatori će novogodišnju noć provesti ispred svojih ekrana da gašenje LIBOR-a ne pođe po zlu. Prema procjeni konsultantske kuće “Oliver Wyman”, banke su potrošile oko 10 milijardi dolara na pripremu za taj događaj.

Vrijednost lepeze finansijskih instrumenata, od hipotekarnih, studentskih i korporativnih kredita do izvedenica, u kojima je baza LIBOR, dosezala je početkom ove godine 265 biliona dolara.

Otkriće afere koja je rezultovala milionskim kaznama bankama i poljuljanim povjerenjem (što je mnogo teže izmjeriti), izazvala je potres na finansijskom tržištu kakav se nije vidio od uvođenja evra 1999.

“Biću za radnim stolom na Božić i novogodišnje praznike, a znam da će i drugi biti na istom mjestu za svaki slučaj”, rekao je Reutersu Edvin Skuling Later, direktor za tržišta u britanskom regulatoru FCA (Financial Conduct Authority).

Niz finansijskih izvedenica čija se cijena računa na temelju LIBOR-a već je prešao na nova mjerila bez većih problema. Regulatori su, međutim, upozorili da bi oni ipak mogli da iskrsnu na nekim tržištima kredita, posebno u slučaju da klijenti propuste obavještenje o zamjeni Libora, ali da bi se efekat mogao osjetiti tek kasnije u januaru.

“Ako imate ugovor koji se odnosi na jednu od tih stopa, ona više neće biti tamo kada pogledate na ekran u januaru”, dodaje Skuling Later, koji nadzire kako se LIBOR sastavlja iz kotacija koje podnose banke. LIBOR je nastao 1969. u Londonu prilikom sindiciranja 80 miliona dolara zajma iranskom šahu kada je toj pozajmici trebalo odrediti cijenu. (Poslovni.hr)