BANJALUKA – Lokalne zajednice biće nosioci izgradnje poslovnih zona u gradovima RS, a ove godine očekuje se 1,5 milion evra iz Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA) za BiH, namijenjenih za izradu studija izvodljivosti ovog projekta.

Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva RS Milan Cvijić, učestvujući u radu seminara “Braunfild konverzije s ciljem razvoja poslovne infrastrukture”, rekao je da resorno ministarstvo ove godine ima na raspolaganju 20 miliona KM za pomoć izvoznicima i da će u okviru te stavke biti obezbijeđena i sredstva za pomoć razvoju poslovnih zona.

“Lokalne zajednice će biti nosioci projekta među kojima su ‘braunfild’ lokacije na kojima je već podignuto neko postrojenje i ‘grinfild’ na kojima nema objekata”, rekao je Cvijić.

On je dodao da su u razvoju braunfild lokacija najbitnije lokalne zajednice, jer su njima najdostupniji imovina i objekti koji više nisu u upotrebi, a prvi korak je izrada studija izvodljivosti o objektima koji se mogu konvertovati u poslovne.

“Prvi cilj je da imovina, prije svega vojna koja je blokirana, dođe u vlasništvo lokalnih zajednica i potrebno je vidjeti koji je najbolji način da se njom upravlja, što je i predmet današnje obuke za predstavnike lokalnih zajednica”, rekao je Cvijić.

On je podsjetio da je Vlada RS prije dvije godine usvojila akcioni plan za pomoć u uspostavljanju poslovnih zona u gradovima Srpske u okviru kojeg je izvršeno mapiranje potencijalnih lokacija.

Predstavnik Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Mićo Stanojević rekao je da je braunfild konverzija pokrenuta u opštini Prijedor na lokaciji fabrike “Celpak”, dok je u pripremi projekat razvoja poslovne zone u Mrkonjić Gradu, na vojnom objektu “Kula”.

“U Banjaluci braunfild lokacija je fabrika ‘Unis’ u Ramićima, a osim toga imamo i grinfild koji će se proširiti na 150 hektara”, rekao je Stanojević.

Prema njegovim riječima, EU daje veliki značaj braunfild projektima radi očuvanja zelenih površina i poljoprivrednog zemljišta, a s obzirom da su te zemlje industrijski razvijenije, mnogo veći značaj daju studijama njihovog uticaja na životnu sredinu.

“Kada je u pitanju RS, osim Zakona o zaštiti životne sredine, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju donijelo je niz podzakonskih akata u ovoj oblasti i oni prate evropske regulative”, istakao je Stanojević.

On je dodao da problem predstavlja što nisu sačinjeni adekvatni prioriteti, odnosno studije o tome koje su lokacije koje bi se razvijale.

“Sada smo u fazi pripreme i izrade mapiranja i rangiranja lokacija, a sljedeći korak je obezbjeđenje finansiranja”, rekao je Stanojević.

Predstavnik Agencije za ekonomski razvoj opštine Prijedor Bojan Jojić rekao je da je u industrijskoj zoni “Celpak” u Prijedoru pripremljen plan parcelizacije, a uglavnom je riječ o braunfild lokaciji.

On je dodao da je industrijska zona “Celpak” jedna od pet lokacija koje su prostornim planom opštine predviđene za poslovne zone, te da je jedan dio poslovne zone “Celpak” privatizovan putem stečajnog postupka.

“Nedavna posjeta predsjednika Vlade RS Prijedoru rezultirala je time da je prenos vlasništva sa Vlade na opštinu doveden do kraja, što bi značilo da može početi konkretna realizacija ovog projekta”, rekao je Jojić.

Organizator današnjeg seminara za predstavnike lokalnih zajednica sa područja banjalučke regije je Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća.

Izvor Agencije