BEOGRAD- Komercijalna banka je u protekloj deceniji u proseku ostvarivala 27 miliona evra profita, zbog čega je postignuta cena od 387,02 miliona najbolja moguća, kazao je ministar finansija Srbije Siniša Mali.

Gostujući na TV Prva, Mali je rekao i da je Komercijalna bila dužna da barem polovinu tog profita isplaćuje akcionarima kroz dividendu, što znači da je „Srbija banku prodala za 30 godišnjih profita“.

Komentarišući ocjene da postignuta cijena nije adekvatna, s obzirom na to da je država tokom priprema za privatizaciju otkupila oko 40 odsto akcija po cijeni od 260 miliona evra, Mali je rekao da je Srbija bila obavezana ugovorom da akcije od Evropske banke za obnovu i razvoj i Međunarodne finansijske korporacije otkupi po višoj cijeni.

Dodao je i da je takav ugovor postignut prije 2014. godine, odnosno prije nego što je Srpska napredna stranka počela da učestvuje u vlasti.

Kao dodatni benefit ugovora sa NLB, koja je u većinskom vlasništvu američkih investitora, ministar je naveo i mogućnost da se poboljša kreditni rejting Srbije.

Mali je kazao da je 2019. godina bila najuspješnija za domaću privredu u protekloj deceniji i da bi ekonomski rast u tekućoj godini vjerovatno bio još viši da nije epidemije virusa korona korona.

Slovenačka NLB je kupila 83,23 odsto običnih akcija Кomercijalne banke, a Ministarstvo finansija je tada saopštilo da će Srbija do datuma završetka transakcije ukupno prihodovati više od 450 miliona evra, kada se na cijenu dodaju druge obaveze koje je NLB preuzela.

Stručnjaci za ekonomiju i finansije nisu saglasni u ocjeni da li je prodaja Komercijalne banke opravdana ili je trebalo zadržati u državnom vlasništvu i uvesti profesionalno upravljanje, čime bi se isključili neformalni uticaji političkih i partijskih funkcionera. Među „protivnicima“ prodaje bila je i guvernerka Jorgovanka Tabaković.