BANJALUKA – Domaći uzgajivači i mesoprerađivači očekuju da se ovog mjeseca konačno uvedu dugo najavljivane zaštitne mjere na meso i mesne prerađevine.

Oni već duže vrijeme upozoravaju da je zbog nelojalne konkurencije iz uvoza i zloupotrebe CEFTA mesoprerađivačka industrija u BiH dovedena pred ivicu propasti koja je neizbježna ukoliko hitno nešto ne bude preduzeto.

Stojan Marinković, predsjednik Komisije za zaštitu domaće proizvodnje, kazao je da je ovog puta ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević obećao jaku pomoć da bude primijenjen član 23 bis ugovora CEFTA, koji omogućava zaštitu domaće proizvodnje kroz uvođenje carina na određenu grupu proizvoda.

On je objasnio da je primjena tog člana moguća jer je uvoz proizvoda za koje se traži zaštita iz zemlja porastao za 40 odsto, a zna se da je prag za zaštitu 25 odsto.

I pored lošeg iskustva iz nekog ranijeg perioda Marinković se nada da će se ovog puta sve završiti u korist proizvođača, ističući da se zbog toga i ne razmišlja o nekim eventualnim narednim koracima.

Upitan zbog čega je čekan zadnji trenutak pred slom domaćih uzgajivača i mesoprerađivača da bi se uozbiljile stvari u vezi sa zaštitom domaće proizvodnje, Marinković nije želio da komentariše, uz sumnju da su postojale jake lobističke grupe kojima zaštita proizvodnje ne ide na ruku.

Nemanja Vasić, predsjednik Udruženja mesoprerađivača u Privrednoj komori RS, kaže da je od sastanka u Vladi RS, kada je najavljeno uvođenje zaštite domaće proizvodnje, organizovano niz sastanaka gdje je dogovoreno da komore iz RS i FBiH prikupe potrebne podatke.

Prema njegovim riječima, realno je očekivati da bi se oko 15. maja prijedlog odluke mogao naći na dnevnom redu Savjeta ministara BiH, te da će tada odluka i proći. Vasić smatra da se izgubilo dosta vremena u pokušajima da se zaštiti domaća proizvodnja, navodeći da je za to kriv uvoznički lobi.

On kaže da je ministar Zirojević uložio dosta napora u to da se nađe rješenje za ovaj problem, ali da je njegovo okruženje “sumnjivo”.

Ipak, Vasić smatra da je ključna stvar bila kada je Vlada RS “malo pogurala stvar”, tako da se nada da će sve biti uspješno riješeno.

On kaže da, iako je iz RS stizao jači pritisak da se zaštiti i domaća proizvodnja, velika podrška stiže i od proizvođača iz FBiH, koji su možda i u još težoj situaciji.

Vasić navodi da će se na spisku proizvoda koji će biti na udaru carine naći meso, mesne prerađevine i sirovo meso, ističući da je ovo zadnji trenutak da se nešto učini.

Dušana Neškovića, pomoćnika ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, prošle sedmice nismo uspjeli da dobijemo za komentar jer se, kako nam je rečeno u njegovom kabinetu, nalazi na višednevnom službenom putu u inostranstvu.

Bez skoka cijena

Dragovan Petrović, sekretar Udruženja potrošača RS, smatra da eventualno uvođenje carina na uvoz mesa i mesnih prerađevina neće dovesti do poskupljenja mesa u BiH. On objašnjava da je u BiH meso u maloprodaji najskuplje u okruženju i da se zbog slabe kupovne moći stanovništva ne može očekivati da se podignu cijene ovih proizvoda. Petrović smatra da bi, pošto je meso strateški proizvod i pošto imamo najmanju potrošnju mesa u Evropi, morao da se aktivira Zakon o cijenama i da se definišu cijene prema potrošačima. Što se tiče kvaliteta domaćeg mesa, on je uvjeren da je domaće meso kvalitetnije od mesa iz uvoza.

Izvor Agencije