Reforma penzionog sistema u RS prije svega mora da donese stabilnost penzijskog sistema, jer bi njeno nesprovođenje veoma brzo dovelo u pitanje opstanak sistema, koji je u ovakvim uslovima neodrživ i ona se provodi za buduća pokoljenja, rekao je Mladen Milić, direktor Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) RS.

On je naveo da najveći efekat reforme treba da osjete upravo buduće generacije, odnosno, budući penzioneri.

Kakvo ste stanje, u organizacionom smislu, zatekli u Fondu PIO nakon stupanja na funkciju direktora?

MILIĆ: Od kada sam preuzeo dužnost direktora, sa saradnicima sam identifikovao probleme koje je potrebno rješavati sistemski u što kraćem vremenu. Kao problem identifikovani su, između ostalih, nizak nivo kontrole procesa donošenja rješenja, nezanemarljivo probijanje rokova, relativan broj zaprimljenih, a neriješenih zahtjeva prenesenih iz prethodnih godina, zatim određen broj viška zaposlenih, uz istovremeno angažovanje radnika na privremenim i povremenim poslovima. Takođe, analizom od strane Odjeljenja za reviziju ustanovljeno je da samo dva odsto rješenja bude podvrgnuto reviziji.

Koje konkretne korake ste preduzeli za rješavanje problema?

MILIĆ: Što se tiče revizija, u Fondu postoji Odjeljenje za rješavanje u drugom stepenu koje broji pet zaposlenih. Od 1. septembra "pojačano" je s novih šest revizora, plus šest načelnika odjeljenja za rješavanje u prvom stepenu koji su dobili i zadatak kontrolora-revizora u prvom stepenu. Naime, ranije se dešavalo da neko ima rješenje na veći iznos nego što bi trebalo, on se ne žali, naravno jer je zadovoljan i bez ikakvih problema nastavlja da prima uvećanu penziju, na osnovu greške koju je teško otkriti. Upravo, da bi se izbjeglo to, uveden je sistem da u prvom stepenu, nakon kontrolora svako rješenje kontroliše i svojim pečatom i potpisom ovjerava načelnik odjeljenja, pa onda revizor.

Šta će donijeti reforma penzionog sistema?

MILIĆ: Reforma je morala biti započeta prije 10 godina, ali nijedna, do Vlade Milorada Dodika nije imala smjelosti i hrabrosti upustiti se u tako težak projekat. I sadašnja vlada je aktivno nastavila sprovođenje reforme, koja prije svega mora da donese stabilnost penzijskog sistema, jer bi njeno nesprovođenje veoma brzo dovelo u pitanje opstanak penzionog sistema koji je u ovakvim uslovima neodrživ. Ova reforma se radi za buduća pokoljenja i najveći efekat reforme treba da osjete budući penzioneri i generacije.

Kako komentarišete predloženi Nacrt zakona o PIO?

MILIĆ: Usvojeni Nacrt zakona predviđa proširivanje kruga obavezno osiguranih, smanjenje donje granice staža osiguranja za starosnu penziju, mijenja se definicija pojma invalidnosti kod invalidskih penzija, pooštreni su uslovi za ostvarivanje prava na porodičnu penziju i brojne druge prednosti koje će dati pozitivan efekat u narednom periodu.

Možete li kazati kakvo je punjenje Fonda PIO RS i da li ono uzrokuje stalna zaduživanja?

MILIĆ: U prvih osam mjeseci ove godine naplaćeno je 451,4 miliona KM po osnovu doprinosa, a trenutno je Fondu za isplatu jedne mjesečne penzije u bruto iznosu potrebno oko 76 miliona KM, što uz ostvarene prihode i uplate iz budžeta obezbjeđuje nesmetanu isplatu. Nažalost, Fond ima probleme u tekućoj likvidnosti zbog akumuliranog deficita i zato je prinuđen da se kratkoročno kreditno zadužuje svaki mjesec, sistemom revolving kredita, da bi penzije bile isplaćene u što kraćem roku.

Vlada RS dala je saglasnost za dugoročno kreditno zaduženje Fonda PIO RS u iznosu od 70 miliona KM. Koji je razlog zaduživanja?

MILIĆ: Opredjeljenja da Fond pristupi dugoročnom kreditnom zaduženju u iznosu od 70 miliona KM su u skladu sa zakonskim propisima na rok od 10 godina. Taj iznos bi stvorio uslove da izvršimo anuliranje kratkoročnih obaveza prema komercijalnim bankama. Mislimo da uredno servisiranje tog kreditnog anuiteta, koji će biti oko 900.000 KM, na mjesečnom nivou, neće predstavljati neko značajnije opterećenje.

Imate li podatak u kolikom deficitu se nalazi Fond PIO RS i postoji li način njegovog smanjenja?

MILIĆ: Deficit je zaključno sa 31. julom ove godine iznosio 134,5 miliona KM, što pokazuje da je zaustavljen njegov rast. Smanjenje deficita vidimo kroz poboljšanje sistema naplate doprinosa, povećanje broja osiguranika, uz zaustavljanje rasta broja penzionera, te naplatu bar dijela potraživanja po osnovu neplaćenih doprinosa koji iznose oko 350 miliona KM. Nažalost, najveći dio odnosi se na potraživanja od preduzeća koja se nalaze u predstečajnom ili stečajnom postupku.

Kako komentarišete podatak da je od ukupnog broja penzionera u RS svega njih 7,1 odsto odradilo puni "radni vijek"?

MILIĆ: Svakako da je to porazno za jedan penzioni sistem, što u značajnoj mjeri utiče na stabilnost sistema, uz podatak da imamo samo 48,7 odsto starosnih penzija u ukupnoj strukturi.

Rekli ste da je nedovoljan broj starosnih penzija, a mnogo prijevremenih odlazaka u penziju. Zašto je to tako?

MILIĆ: U ranijem periodu, kada vlasti nisu znale šta sa radnicima, odlučivale su se za penzionisanje da bi zadovoljavale trenutni socijalni mir. Svjedoci smo da je vlast na nivou BiH pokušala da penzioniše sve pripadnike Oružanih snaga BiH, koji su napunili 35 godina. Vjerujte, ovako nešto nema nigdje u svijetu, pa ti ljudi će primati penziju narednih 50 godina, a to ni najjače privrede i države svijeta ne mogu izdžati, a ne RS i BiH.

Borci su nezadovoljni, šta je za njih predviđeno reformom?

MILIĆ: Postojeći način utvrđivanja penzijskog staža u dvostrukom trajanju za pripadnike oružanih snaga RS ostaje i u novom zakonu. Za razliku od postojećeg, novi zakon predviđa ukidanje garantovanog osnova za borce od prve do četvrte kategorije, što je za borce šeste i sedme kategorije već ukinuto. Za 43.000 penzionera koji imaju ovaj status izvršiće se ponovno određivanje penzije na osnovu penzijskog staža, a sva ostala prava biće definisana zakonom o pravima boraca, koji je u izradi.

Izvor Agencije