BANJALUKA – Glavni revizor javnog sektora Republike Srpske Duško Šnjegota rekao je da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS dobilo negativno revizorsko mišljenje za 2012. godinu zbog prekoračenja odobrenog budžeta za 2012. i stvaranja obaveza suprotno odredbama Zakona o budžetskom sistemu Srpske.

„Riječ je o prekoračenju ukupnog iznosa stvorenih obaveza za novčane podsticaje u poljoprivredi u odnosu na stvarno raspoloživa budžetska sredstva u toj godini za gotovo 49 miliona KM“, pojasnio je Šnjegota, obrazlažući u Narodnoj skupštini Republike Srpske izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske o reviziji zbirnih godišnjih finansijskih izvještaja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za 2012. godinu.

Šnjegota je naveo da pri obradi zahtjeva za podsticaje u poljoprivredi Agencija za agrarna plaćanja nije poštovala procedure propisane članom 20. Pravilnika o internim kontrolama i internim kontrolnim postupcima Agencije.

On je naveo da je Agencija za agrarna plaćanja sredstva za subvencije u iznosu od najmanje 5,3 miliona KM dodjeljivala suprotno članu 3. tačka A Pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela.

Šnjegota je rekao da kod dodjele sredstava za vanredne potrebe i pomoći koja su iskazana u iznosu od 2,3 miliona KM Agencija za agrarna plaćanja nije uspostavila jasne kriterijume na osnovu kojih je vršena dodjela sredstava, niti sačinila bodovne liste na osnovu kojih su vrednovani zahtjevi za dodjelu, tako da nije moguće utvrditi tačnost i opravdanost utvrđenih iznosa, kao i objektivnost pri dodjeli navedenih podsticaja.

Tokom revizije uočene su značajne nepravilnosti u vezi sa obradom zahtjeva i prilikom dodjele jednog dijela novčanih sredstava za podsticaje u poljoprivredi, pri utvrđivanju statusa i plata zaposlenih, navodi se u ovom dokumentu.

Nepravilnosti su, takođe, utvrđene i prilikom zapošljavanja radnika kod pojedinih institucija čiji su finansijski izvještaji uključeni u revidirane zbirne finansijske izvještaje, prilikom izbora projekata i dodjele novčanih sredstava za projekte koji se finansiraju iz sredstava posebnih namjena za šume, kod obračuna koncesionih naknada, posebno kod naknada za zakup poljoprivrednog zemljišta, te kod pojedinih postupaka javnih nabavki.

Ministarstvu je dato ukupno 11 preporuka čije provođenje bi trebalo da osigura značajna poboljšanja u upravljanju kompleksnim sektorom u njegovoj resornoj nadležnosti, dodaje se u ovom dokumentu.

Poslanik SNSD-a Goran Mitrović rekao je da negativan revizorski izvještaj Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske za 2012. godinu ne treba posmatrati u smislu netransparetnog trošenja sredstava za podsticaje.

„Većina sredstava za podsticaje prenesena su u narednu godinu i data su na korištenje poljoprivrednim proizvođačima, zbog čega mislim da tu nije bilo netransparentnosti“, rekao je Mitrović tokom rasprave u parlamentu Republike Srpske o izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske o reviziji zbirnih godišnjih finansijskih izvještaja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za 2012. godinu.

Poslanik SDS-a Tomica Stojanović smatra da je ovaj revizorski izvještaj pokazao da je prekršeno na desetine zakona i pravilnika, te da je resorno ministarstvo radilo „sve i svašta“, a najmanje poslove u vezi sa poljoprivredom.

Poslanik SNSD-a Slavica Lukić smatra da u revizorskom izvještaju nema nikakvih zloupotreba i kriminalnih radnji kako to želi da prikaže opozicija.

„U revizorskom izvještaju jasno stoji da su sredstva za podsticaje prenesena iz 2012. u 2013. godinu, kako bi se udovoljilo svim nosiocima zahtjeva za podsticaje“, istakla je Lukićeva.

Poslanik SDS-a Kostadin Vasić smatra da revizorski izještaj ukazuje na sve negativnosti, nepravilnosti i kršenja zakona i da zbog toga nema nikakvog smisla da ga pozicija brani kako bi ga prikazala na drugačiji način.

Resorni ministar Stevo Mirjanić izjavio je da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske intenzivno radi na provođenju preporuka revizora u vezi sa negativnim revizorskim izvještajem Ministarstva za 2012.godinu.

„Suština je kako da provedemo preporuke revizora i učinimo sve ono što je neophodno da se u Ministarstvu ili drugim organima koji su predmet revizije ne čine takvi propusti ili greške“, rekao je Mirjanić sinoć tokom rasprave u parlamentu Republike Srpske o izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske o reviziji zbirnih godišnjih finansijskih izvještaja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za 2012.godinu.

Mirjanić je napomenuo da je resorno ministarstvo odmah po dobijanju revizorskog izvještaja formiralo operativni stručni tim, koji je radio na otklanjanju nedostataka i provođenju preporuka revizora.

On je rekao da budžet od 60 miliona KM za podsticaje u poljoprivredi za 2013. godinu neće i ne smije biti probijen, ističući da će za 2014.godinu biti izrađena takva dokumenta koja se moraju uklopiti u budžetski okvir, što znači da će se jedan broj prava morati smanjivati.

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je takođe izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske o reviziji finansijskih izvještaja Fonda zdravstvenog osiguranja za 2012. godinu u kojem se navodi da je ukupan deficit 39,8 miliona KM.

Glavni revizor Republike Srpske Duško Šnjegota istakao je da nema političkog pritiska u radu Glavne službe za reviziju javnog sektora.

On je ponovio da ne postoji direktna korelacija negativnog finansijskog poslovanja FZO i revizorskog mišljenja.

„Svi navodi u revizorskom izvještaju o reviziji finansijskih izvještaja FZO su tačni“, rekao je Šnjegota u završnoj riječi u parlamentu Srpske.

Klub poslanika SNSD-a u parlamentu Srpske predložio je zaključke na navedeni izvještaj, kojima Narodna skupština traži od nadležnih organa da istraže navode iz izvještaja i utvrde da li postoji odgovornost nadležnih.

U zaključcima se zahtijeva da Narodna skupština Republike Srpske traži od FZO, Vlade Srpske i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite da analiziraju stanje kadrova koji obavljaju najodgovornije dužnosti u Fondu i zdravstvenim ustanovama, te izvrše kadrovske promjene, gdje god je to racionalno i neophodno.

Narodna skupština Republike Srpske traži dalje plansko otklanjanje nedostataka utvrđenih u izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske o reviziji finansijskih izvještaja FZO za prošlu godinu.

Zaključcima se traži da Narodna skupština Republike Srpske zatraži od Fonda, Vlade Republike Srpske i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite da analiziraju stanje u zdravstvu i pripreme mjere i strategije za dugoročnu finansijsku održivost, funkcionalnost i unapređenje sistema zdravstva.

Narodna skupština Republike Srpske pozdravlja napore FZO u 2013. godini da, u otežanim finansijskim okolnostima, obezbijedi i unaprijedi funkcionisanje zdravstvenog sistema u Republici Srpskoj i traži održavanje kvalitetnog, dostupnog i socijalno osjetljivog sistema zdravstvene zaštite.

Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske biće nastavljena danas raspravom o izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske o reviziji zbirnih godišnjih finansijskih izvještaja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske za 2012. godinu.

Poslanici će razmatrati i izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske o reviziji finansijskih izvještaja Doma zdravlja „Dr Mladen Stojanović“ Laktaši od 1. januara 2010. do 31. decembra 2011. godine.

Biće razmatran i izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske o reviziji konsolidovanih finansijskih izvještaja za korisnike budžeta opštine Ugljevik za 2011. godinu.

Na dnevnom redu je i Informacija o efektima primjene Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske.

Nastavak sjednice je zakazan za 10.00 časova.

Izvor Agencije