BANJALUKA – Sporazum koji se postigne u postupku mirenja posredstvom Agencije za mirno rješenje radnih sporova RS imaće snagu izvršne isprave, predviđeno je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o mirnom rješavanju radnih sporova, na koji je prošle sedmice dala saglasnost Vlada RS.

Navedenim izmjenama, koje je pripremilo resorno ministarstvo, predviđeno je i proširenje nadležnosti Agencije, kako u individualnim tako i u kolektivnim radnim sporovima.

– Ovim izmjenama su dograđene metode koje će unaprijediti vođenje procesa mirnog rješavanja sporova u RS – istakao je ministar rada i boračko-invalidske zaštite, Petar Đokić, prilikom usvajanja navedenih izmjena.

U Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova pojašnjavaju da navedene izmjene znače da radnici, odnosno poslodavci neće morati da vode bilo kakav sudski spor u slučaju da se sporazum koji postignu ne poštuje.

– Dakle, bilo koja strana prema kojoj se ne poštuje dogovor postignut posredstvom Agencije imaće pravo da podnese sudu prijedlog za izvršenje onog što je dogovoreno – rekao je v.d. direktora Agencije, Borislav Radić.

Proširenje nadležnosti Agencije u individualnim radnim sporovima, kaže Radić, podrazumijeva da će ova institucija, koja je do sad bila nadležna samo za pitanje otkaza ugovora o radu, imati nadležnost nad svim drugim pitanjima koja tretira Zakon o radu.

– To su pitanja koja se odnose na uopšten prestanak radnog odnosa zbog smrti radnika, sporazumnog prestanka, penzionisanja te drugih razloga koje predviđa zakon – rekao je Radić.

Proširenje nadležnosti Agencije u kolektivnim radnim sporovima predviđa da ona neće samo tretirati pitanja predviđena kolektivnim ugovorima kao do sada, nego i pitanja predviđena svim drugim opštim aktima, kojima se regulišu prava, obaveze i odgovornosti radnog odnosa.

Radić je istakao da će navedene izmjene znatno doprinijeti da se još efikasnije rješavaju sporovi koji nastanu između poslodavaca i radnika. Podsjetio je da je u prvom dijelu ove godine na adresu Agecnije pristiglo oko 110 zahtjeva za mirnim rješavanjem radnih sporova, od čega je u 40 slučajeva zaključen sporazum. Za oko 40 predmeta postupak mirenja je u toku.

– Mali broj klijenata koji nam se obrate ne uspiju postići sporazum i odluče da idu u sudski postupak. Većina pokušava da postigne dogovor u čemu, u većini slučajeva, uz pomoć naših arbitara, i uspiju – istakao je Radić.

On je naglasio da je ovaj način rješvanja radnih sporova posebno značajan u uslovima krize koja pogađa privredu, jer su sve usluge koje nude besplatne.

U Savezu sindikata RS pozdravljaju navedene izmjene uz napomenu da je njihova inicijativa bila da se omogući da sporazum koji se postigne u postupku mirenja ima snagu izvršenja.

– S obzirom da se dešavalo da se sporazum sklopi posredstvom Agencije ali da poslodavac ne želi da ga ispuni, insistirali smo na tome da postoji mogućnost izvršenja. Nadamo se da će ovaj zakon proći skupštinsku proceduru i da ćemo uz brzinu i efikasnost koju sad imamo u oblasti mirnog rješavanja radnih sporova napraviti bitne pomake – istakla je Velka Odžaković, generalni sekretar Saveza.

Izvor Fokus