ŠAMAC/BIJELJINA – Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić rekla je da će od banaka, koje posluju u BiH, biti zatraženo da prihvate reprogram svih obaveza fizičkim licima i privrednim subjektima pogođenim katastrofalnim poplavama.

Mišićeva je, nakon posjete osnovnih i Srednje škole „Nikola Tesla“ u Šamcu, rekla da mjere Vlade Republike Srpske moraju biti efikasne, dok strane banke, EU i Međunarodni monetarni fond treba da djeluju interventno.

Ona je istakla da je važno da banke ovo shvate kao situaciju u kojoj se mora djelovati iz bankarskog sektora, dodajući da je revitalizacija privrednih subjekata važno pitanje.

Mišićeva je ocijenila da je situacija u Šamcu katastrofalna i da je najvažnije da se osposobi rad lokalne administracije.

Ona je dodala da je važno da se dobiju pravi podaci o svemu da bi se mogle donijeti mjere i vratiti život u Šamac.

„Vlada Republike Srpske i Savez sindikata čine sve što je u njihovoj moći, ali ovo je prevazišlo mogućnosti Srpske i ne treba očekivati da mi to možemo sami da riješimo“, rekla je Mišićeva.

Ona kaže da bi „politika ovdje morala da obezbijedi povoljna kreditna sredstva da bi život počeo da funkcioniše na ovom području“.

Mišićeva je tokom posjete Šamcu razgovarala sa načelnikom opštine Savom Minićem o situaciji nakon katastrofalnih poplava.

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske je tokom posjete Bijeljini kazala da radna mjesta u tom gradu nisu značajno ugrožena katastrofalnom poplavom, ali da je ugrožen sektor poljoprivrede i prioritet ove lokalne zajednice je pomoć za drugu sjetvu.

„Sada je potreban novac koji će omogućiti da se točak okrene naprijed i da se šteta pokuša učiniti što manje vidljivom. Teško će ići i dugo će trajati. Važno je da zadržimo solidarnost i da sinergija svih bude vidljiva“, poručila je Mišićeva.

Prema njenim riječima, novac iz međunarodnih kredita treba da bude usmjeren na pomoć poljoprivredi i realnom sektoru i za očuvanje radnih mjesta.

Mišićeva je nakon razgovora sa gradonačelnikom Bijeljine Mićom Mićićem najavila da će prioritete svih lokalnih zajednica koje su pretrpile poplavu potencirati u razgovorima sa Vladom Republike Srpske, koja priprema paket mjera za pomoć.

Ona je kao zajednički prioritet svih ugroženih navela potrebu za reprogramiranje kredita za fizička i pravna lica optimalno za 12 mjeseci, kako bi se omogućilo normalizovanje života i stekli uslovi za novu proizvodnju i servisiranje dugova.

Prema riječima Mišićeve, važno je da Vlada obezbijedi funkcionisanje budžeta Republike Srpske i lokalnih budžeta, iz kojih se u značajnoj mjeri servisiraju socijalne potrebe građana.

Nakon razgovora sa delegacijom Sindikata, Mićić je najavio novu sjetvu u Semberiji na oko 30.000 hektara oranica, uz ocjenu da je za presijavanje jednog hektara potrebno oko 2.000 KM.

On je rekao novinarima da je u Bijeljini potopljeno 260 privrednih subjekta, ali da vjerovatno neće biti veliki broj ljudi koji će ostati bez posla, jer svi privrednici žele da obnove proizvodnju, kao što poljoprivrednici kreću u novu sjetvu, za šta je neophodno obezbijediti obrtna sredstva. (Agencije)