BEOGRAD – Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić izjavila je danas da je ekonomska kriza pogodila najviše realni sektor, da najveći ceh plaćaju radnici, te da je situacija slična i u zemljama regiona.

“U RS je situacija nešto bolja u odnosu na Fedarciju BiH, ali je pitanje do kada će to da traje, jer ne treba zaboraviti da je 29 000 radnika, za devet mjeseci, po raznim osnovama prestalo da radi”, rekla je Mišićeva, koja je danas u Beogradu učestvovala u zasjedanju Sindikalnog foruma zemalja jugoistočne Evrope.

Ona je dodala da ovaj skup treba da ponudi sindikatima drugačiju politiku koja se temelji na tripartitnom i istinskom socijalnom dijalogu vlade, poslodavaca i sindikata, kako bi se zajednički izašlo iz ekonomske krize.

“Mi u RS imamo tripartitni socijalni dijalog. Međutim, on može biti daleko bolji i kvalitetniji i ono što ćemo poslije ovog skupa tražiti jeste hitan sastanak sa socijalnim partnerima, kako bismo na sto stavili upravo realizaciju mjera Vlade RS za ublažavanje ekonomske krize u RS i prijedlog novih mjera, da bismo zaštitili postojeću zaposlenost i ubrzano radili na otvaranju novih radnih mjesta, jer je to jedini način da se izađe iz krize”, rekla je Mišićeva.

Ona je dodala da sindikalni rad opterećuje ignorantski odnos privatnih poslodavaca u pojedinim preduzećima koji ne dozvoljavaju formiranje sindikata i da će i to pitanje biti pokrenuti, jer je sindikalno organizovanje, prema međunarodnim konvencijama, pravo radnika, a i zakonska obaveza.

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubiša Orbović istakao je na današnjem zasjedanju Sindikalnog foruma zemalja jugoistočne Evrope u Beogradu da je privatizacija razlog za veliku krizu u Srbiji.

On je naveo da je u Srbiji u realnom sektoru izgubljeno više od 400.000 radnih sati, a samo ove godine oko 165.000, dodajući da Vlada, nažalost, nije imala sluha za prijedloge sindikata.

Orbović je dodao da 100.000 ljudi nije imalo povezan staž, da je bilo puno štrajkova po Srbiji, pa i štrajkova glađu, odsjecanja dijelova tijela, blokade puteva, lokalnih samouprava i preduzeća.

On je podsjetio da je Vlada Srbije imala veoma teške pregovore sa Međunarodnim monetarnim fondom i da su prvi put u istoriji u tome učestvovali i sindikati i da se odustalo od povećanja starosne granice za penzionisanje žena.

Orbović smatra da bi se sindikati u regionu morali dogovoriti da nastupaju zajednički u modernizovanju sindikata i donošenju zakona o sindikatima.

Dvodnevni sindikalni skup održava se u Hotelu “Kontinental” pod pokroviteljstvom Fondacije “Fridrih Ebert”, a centralna tema je “Uticaj svjetske ekonomske krize na zemlje jugoistočne Evrope, uloga Međunardnog monetarnog fonda i mjere vlada”.

Na skupu učestvuju i predstavnici reprezentativnih sindikata Srbije, Republike Srpske /RS/, Federacije BiH, Crne Gore, Makedonije, Hrvatske, Slovenije.

Izvor Agencije