BANJALUKA – Mikrokreditni sektor u RS ove godine proživljava najgori period od osnivanja, što se ogleda kroz izražen pad kreditnih plasmana, snažan rast problematičnih zajmova, te poslovanja na ivici profitabilnosti, koji su doveli do otpuštanja službenika, pokazuju zvanični podaci.

Dok se fokus javnosti i medija zbog duboke dužničke krize u evrozoni i apokaliptičnih prognoza o propasti evra usmjerio ka mogućim problemima domaćih banaka sa centralama u zapadnoj Evropi, dotle mikrokreditni sektor RS prilično nezapaženo grca u mukama.

Bankarski sektor RS se u prvih devet mjeseci ove godine, uprkos svim nedaćama, ipak, pokazao "žilavim" uspijevajući da poveća kreditne plasmane za šest odsto, dok su mikrokreditne organizacije RS srezale kreditiranje za čak 15 odsto, na 194,8 miliona KM.

Dospjela potraživanja po nenaplaćenim kreditima dostigla su 3,3 miliona KM ili 1,7 odsto od ukupnih kredita sa rastom od 44 odsto (prošle godine iznosili jedan odsto) i uglavnom se odnose na kredite građanima. Kašnjenje u otplati duže od jednog dana imaju zajmovi u iznosu od oko 35,1 milion KM ili 18 odsto od ukupnog iznosa (lani imali udio od 11 odsto).

Poslovnice MKO iz RS, a čije je sjedište u FBiH, plasirali su, pak, kredite u iznosu od 128,8 miliona KM uz smanjenje za devet odsto u odnosu na kraj 2010. Njihova dospjela potraživanja su, sa druge strane, opala za 21 odsto i iznose dva miliona KM, odnosno dva odsto od ukupne sume kredita. Kašnjenje u otplati duže od jednog dana iznosi 14,3 miliona KM ili 11 odsto od ukupnih kredita (lani iznosili 15 odsto).

Korisnici kredita MKO uglavnom su preduzetnici i građani s nižim prihodima, koji po pravilu teže dobijaju zajmove od banaka, jer nisu u mogućnosti obezbijediti zahtjevanu dokumentaciju i ispuniti strože uslove bankarskog kreditiranja.

"Ova grupa korisnika, takođe, teže podnosi stanje ekonomske i finansijske krize, što za posljedicu ima pogoršanje kvaliteta kreditnog portfelja i smanjenje nivoa kredita", zaključuju u Agenciji za bankarstvo RS.

Mikrokreditni sektor RS, koji čine tri profitna društva i četiri neprofitne fondacije, suočen s udarom krize, u devetomjesečnom periodu nekako je uspio da ostane u finansijskom plusu, ali od svega 128.000 KM. Ukupni prihodi MKO iznosili su 29,4 miliona KM i manji su za 17 odsto nego u istom lanjskom periodu.

Koliki su duboki problemi sektora, potvrđuje i podatak da su jedno društvo (banjalučka "Sinergija plus") i dvije fondacije zapali u zonu nesolventnosti, odnosno imaju negativan kapital. MKO u RS, takođe, od početka godine bilježe odliv 29 radnika, dok su se poslovnice federalnih MKF u RS "riješile" šest službenika.

Marko Đogo, stručnjak za bankarski sistem u Udruženju ekonomista RS – SWOT, ukazuje da se sektor MKO već duži period suočava s finansijskim problemima zbog proteklog kreditiranja lica za nižim kreditnim rejtingom, što je izbilo na vidjelo dolaskom ekonomske krize.

"MKO su se prve našle na udaru, jer je način njihove zaštite dosta slabiji od banaka. Oni su manjak procedura obezbjeđenja kredita pokušavali da nadoknade višim prihodima od kamata koji sada nisu dovoljni da pokriju gubitke od nenaplativih kredita", naglašava Đogo.

Izvor Agencije