BANJALUKA – Proizvođači mlijeka iz BiH, koji zbog prekomjernog uvoza iz EU već nekoliko dana blokiraju rad carinskih terminala, "podebljali" su listu svojih zahtjeva, te su pored starih od nadležnih institucija zatražili, između ostalog, i uvođenje zaštitne cijene pri uvozu mlijeka i mesa u BiH.

Njima su se na blokadi carinskih terminala pridružili i članovi Udruženja uzgajivača svinja RS, dok se u srijedu očekuje masovniji dolazak članova još nekoliko poljoprivrednih udruženja iz RS. Tako je danas u Gradišci održana i zajednička sjednica upravnih odbora udruženja mljekara iz RS i FBiH, sa koje su upućeni novi zahtjevi Savjetu ministara BiH, za koje mljekari tvrde da se ne kose s ugovorima o pristupanju Evropskoj uniji.

Zajednički stav je da se ne odustaje od blokade carinskih terminala, sve dok njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni, a do tada su mogući i radikalniji potezi poljoprivrednih proizvođača.

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS, rekao je da neće odustati od zahtjeva za uvođenje prelevmana od 0,72 KM na uvezeno mlijeko, zatim da je tu zahtjev za uvođenje plavog dizela za primarnu poljoprivrednu proizvodnju, rješavanje pitanja izvoza mlijeka u EU i zatvaranje graničnih prelaza za izvoz i uvoz robe životinjskog i biljnog porijekla, Goricu, Izačić i Orašje, koji nisu ni bili tema pregovora s EU.

"Zatraženo je da se pri uvozu mlijeka, mesa i njihovih proizvoda koristi proizvodna cijena u EU, plus troškovi transporta i da se na to plaćaju dažbine. Znači, ako mlijeko u EU košta 0,70 KM, zavisni troškovi su 0,10 KM i to je osnovica za carinjenje i obračun dažbina na to mlijeko. I niko ne može da umanji tu cijenu, jer mi moramo zaštititi državu, a kroz to i sebe. I to je legitimno", poručio je Usorac. On je dodao da je to prelazno rješenje za uvođenje prelevmana i da se ne kosi s ugovorima o pristupanju EU i može se veoma lako uvesti, ako to žele u Savjetu ministara BiH.

Jedan od zahtjeva je i da se produži ročnost kredita poljoprivrednicima

Pored toga, poljoprivrednici su zatražili i da se do 31. decembra ove godine riješi pitanje izvoza mlijeka, mesa i njihovih proizvoda u EU, ali i da se sa EU dogovore koridori izvoza u Tursku i Rusiju.

"Ne mogu oni ovdje uvoziti sve i svašta, a da mi ne možemo dobiti ni koridor da izađemo do tih zemalja, koje su potencijalno naši kupci", kazao je Usorac. On je naveo i da je zahtjev sa sastanka i da se krediti Investiciono-razvojne banke RS i Razvojne banke FBiH izjednače s evropskim i da dužina trajanja kredita bude 25, a ne kao kod nas tri ili pet godina, jer poljoprivredni proizvođači ne mogu izdržati investicije s tim kratkoročnim kreditima.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS, kazao je da uzgajivači svinja podržavaju proteste mljekara i da su se danas priključili blokadama carinskih terminala. On je rekao da je kao predsjednik Skupštine Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS već zvao ostala granska udruženja u Savezu, te da će ih se više od 50 odsto u srijedu priključiti protestima.

"Iz tog je vidljivo da ovo uzima sve veće razmjere, a mi ništa ne tražimo što nije normalno", rekao je Maljčić. On je dodao da BiH nisu potrebne sankcije EU, jer ih ona već ima čim kroz zemlje EU ne može ni provesti svoje proizvode.

"Plašenje nas od strane Savjeta ministara BiH je apsurdno i to su priče za malu djecu da će BiH u tom slučaju osjetiti težinu sankcija EU, pa mi već sad imamo sankcije", rekao je Maljčić.

Inače, proizvođači mlijeka iz BiH su blokadu carinskih terminala započeli u srijedu. 12. novembra.

Podsjećamo, Boris Tučić, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, rekao je da zasad sve analize pokazuju da se prekomjeran uvoz ili dampinški uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH ne može registrovati.

Međutim, on je rekao da niko ne osporava činjenicu da su se na određenim prodajnim mjestima zaista pojavili mliječni proizvodi ispod normalne ili realne cijene, ali da je potrebno utvrditi razloge za datu pojavu.

S tim u vezi, Tučić je naveo da ovo ministarstvo, uz mlijeko i mliječne proizvode, obavlja i određene analize o uvozu mesa i mesnih prerađevina u BiH. (Agencije)