ATINA/BRISEL – Svako potencijalno pogoršanje uslova u Grčkoj će imati posljedice po balkanske zemlje, u kojima filijale grčkih banaka čine značajan dio bankarskog sistema.

U proljećnom izvještaju MMF-a o zemljama centralne, istočne i jugoistočne Evrope, zamjenik direktora istraživačkog odjeljenja MMF-a za region centralne i istočne Evrope, Jorg Dekresin, naveo je da je situacija u Evropskoj uniji sada dosta drugačija nego prije četiri godine, zbog čega je znatno smanjen rizik od širenja virusa.

Podružnice grčkih banaka čine između 14 i 22 odsto bankarskog sistema Bugarske, Makedonije, Albanije, Rumunije i Srbije, dok pokrivenost kredita depozitima iznosi 100 odsto ili više, uprkos značajnom smanjenju u posljednjih nekoliko godina zbog niže tražnje za kreditima i manjoj finansijskoj zavisnošću filijala od majke-banke.

„To znači da će u slučaju pogoršanja uslova u Grčkoj, te filijale imati veću potrebu za likvidnošću, zbog čega bankarski nadzorni mehanizmi u balkanskim zemljama pomno prate razvoj situacije“, izjavio je Dekresin.

Osim toga, visok nivo nenaplativih zajmova u pojedinim podružnicama stvara dodatni rizik, dok bi finansijski sektor u tim zemljama mogao biti pogođen i manjkom povjerenja, odlivom depozita i potencijalnim monetarnim pritiskom, naročito u zemljama sa sistemima fiksnih kamatnih stopa, navodi se u izvještaju.

Izvještaj MMF-a je, takođe, ukazao da bi trgovinske transakcije između Grčke i zemalja u jugoistočnoj Evropi mogle biti ugrožene, u slučaju pogoršanja ekonomskih uslova u Grčkoj.

Atina platila 750 miliona evra MMF-u

Grčka je juče pokrenula transfer 750 miliona evra vredne tranše kamata Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), dan pre isteka roka, saopštilo je Ministarstvo finansija u Atini.

U saopštenju se navodi da je nalog za isplatu dat grčkoj Agenciji za upravljanje javnim dugom, prenosi agencija Frans pres.

Budući da se Atina bori sa nedostatkom finansija, vladala je zabrinutost oko toga da li će ona uspeti da ispuni svoje dužničke obaveze. Grčka vlada je, međutim, u više navrata ponovila da će otplatiti dugovanja koja dospevaju na naplatu.

U narednim nedeljama, zvaničnoj Atini dospevaju na naplatu i druga velika dugovanja, pa tako samo u junu, Grčka treba da plati MMF-u još 1,5 milijardi evra, a Evropskoj centralnoj banci tri milijarde evra u julu i avgustu.

Evrogrupa pozdravila napredak u pregovorima s Grčkom

Ministri finansija evrozone pohvalili su napredak ostvaren u pregovorima između Grčke i njenih međunarodnih kreditora, ali i apelovali na Atinu da ubrza postizanje konačnog sporazuma s kreditorima.

„Pozdravljamo dosad ostvaren napredak. Istovremeno priznajemo da je potrebno još vremena i napora da se premoste razlike u preostalim pitanjima“, naveli su ministri nakon sastanka u Briselu, prenosi agencija Frans pres.

Iako konačan sporazum nije na vidiku, grčki zvaničnici se nadaju pozitivnom ishodu pregovora, što bi omogućilo da bude otključana preostala tranša kredita pomoći vrijedna 7,2 milijarde evra.

Krajnji rok za postizanje sporazuma sa Grčkom je kraj juna, kada ističe postojeći program pomoći toj zemlji, izjavio je danas predsjednik evrogrupe Jerun Dajselbulm. (Agencije)