BEOGRAD – Na sastanku sa predsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem, predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) konstatovali su da postoji prostor za povećanje plata i penzija, a odluka o iznosu biće doneta u narednih sedam dana.

Premijer Vučić sastao se sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), povodom treće revizije aranžmana iz predostrožnosti, koji je Vlada Srbije potpisala sa ovom međunarodnom finansijskom institucijom.

U uvodnoj reči premijer Vučić zahvalio je delegaciji MMF-a na čestitkama za uspeh koji je postignut do ovog trenutka i rekao da je namera Srbije da uloži još mnogo rada kako bi ostala na dobrom putu, saopstila je vladina Kancelarija za saradnju s medijima.

Šef delegacije MMF Džejms Ruf izjavio je da su pozitivne ocene koje je Srbija dobila napretkom na Doing Bušineš listi Svetske banke veoma ohrabrujuće i posebno naglasio jačanje investicija u privatnom sektoru.

Tema razgovora bilo je i povećanje plata i penzija, a odluka o konačnom iznosu biće doneta u narednih sedam dana, nakon dodatnih analiza i konsultacija predstavnika MMF i Ministarstva finansija.

"Uvidom u trenutno stanje uočen je prostor za povećanje plata i penzija", izjavio je Ruf i naveo da bi direktna povećanja trebalo da budu usmerena ka sektorima u kojima su primanja najniža, a to su prosveta i zdravstvo.

"Znamo da postoji posvećenost da se reši problem sedam preduzeća do kraja godine, ali smatramo da je i ostalih 10 pođednako važno", rekao je Ruf, navodeći trenutnu situaciju u procesu privatizacije o čemu je govorio i premijer Vučić, koji smatra da je privatizacija preduzeća najveći problem u sprovođenju reformi, očekujući podršku delegacije u iskustvu i savetima.

Predsednik Vlade Srbije je rekao da je ponosan na rezultate u fiskalnom deficitu i da će se lično angažovati na rešenju pitanja racionalizacije i reforme preduzeća u državnom vlasništvu.

I pored teških razgovora o preduzećima u državnom vlasništvu, prvenstveno Srbijagasu, EPS-u i Železnicama, kao i problemu privatizacije 17 preduzeća, premijer Vučić je obećao da će sve obaveze Srbije biti ispunjene u dogovorenom roku uz njegovo lično angažovanje.

"Pred Srbijom su veliki zadaci. Moramo marljivo da radimo u cilju povećanja bruto domaćeg proizvoda i stabilizacije javnog duga. Osim racionalizacije, privatizacija preduzeća biće naša glavna tema u narednom periodu. Lično ću se angažovati da se oseti boljitak, a da pritom nikoga ne štedim", rekao je premijer, obraćajući se prisutnim ministrima i direktorima javnih preduzeća.

On se u ime Vlade Srbije zahvalio svim članovima delegacije MMF i rekao da očekuje intenzivne i produktivne razgovore tokom treće revizije, koja se završava 10. novembra, navedeno je u saopštenju.

Vujović: MMF poručuje da ne popustimo pod pritiscima

Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je da Međunarodni monetarni fond čestita Srbiji na postignutim rezultatima, uz napomenu da ne popusti pod pritiscima.

Vujović je za RTS rekao da Srbija nema nijedan problem iz prošlosti, ali "da MMF upozorava da ne bi oslabio kriterijum".

"Oni kažu: Čestitamo, nastavite sa ovim, ali nemojte da popustite pred pritiscima", kaže Vujović.

Govoreći o povećanju plata i penzija, Vujović je podsetio da je premijer već rekao da je to pitanje rešeno.

"Mogu da vam kažem da je sa tehničke strane to na dobrom putu. Dok ne dogovorimo sve elemente neću da kažem da je rešeno. Prema tome, mi na tome radimo i velika je verovatnoća da ćemo za to naći prostor", napominje Vujović.

Prema njegovim rečima, pitanje je da svi strukturalni elementi troškova budu pod kontrolom da bismo mogli da pod punom podrškom Fonda uradimo povećanje penzija i plata i nastavimo putem reformi.

"Mi smo ostvarili prilagođavanje u prvoj godini od 2,4 odsto strukturnog deficita i ostvarili smo neverovatno smanjenje nominalnog deficita. Planirali smo da nam deficit centralne države bude 191 milijardu, pa smo to smanjili na 120. Trenutno se nalazimo ispod 40, a do kraja godine nećemo se približiti ni do 80", ističe Vujović.

Kako kaže, postoji ogroman prostor koji se neće koristiti ne zato što ga nema, već zato što "ne želimo da ulazimo u zonu da smanjujemo taj prostor i da smanjujemo ono što smo već ostvarili".

Da li će povećanje plata i penzija biti za sve zaposlene i za sve penzionere, Vujović napominje da će o tome odlučiti cela vlada.

"Tu postoje socijalni elementi, elementi istorije ko je koliko dobijao prethodnih godina. Prema tome, cilj je da se dostigne neki nivo pravde, da se nagrade svi učesnici u ovom procesu reformi i da se ostvari neko ujednačavanje dohodaka koje je jako važno", naglašava Vujović.

Ministar podseća da je premijer već pominjao da su sektori školstva i zdravstva najmanje dobili prethodnih godina, tako da će cilj biti da oni dobiju više od drugih.

"Cilj je, takode, da oni koji su penzioneri a kojima nisu smanjivane penzije dobiju neko povećanje", dodaje ministar finansija.

Kada je reč o budžetu za 2016. godinu, Vujovic kaže da je on dobrim delom već napisan i da se čeka da se dogovore svi parametri.

"Nakon odlaska Fonda, 10. novembra, imamo završnu konferenciju za štampu i završno saopštenje i dogovore. Saopštićemo sve parametre za budžet. Do kraja novembra cemo imati pripremljen budžet, a posle dve nedelje bicze razmatran u Skupštini", zaključuje Vujović.

Nikolić: MMF-ovo "da" povećanju, nakon dobrih rezultata Vlade

Odluka MMF-a da odobri povećanje plata i penzija je sasvim očekivana, upravo zbog toga što je smanjenje ovih primanja, i to samo u javnom sektoru i ne svih penzija, imalo presudan uticaj na fiskalnu konsolidaciju, ocenjuje ekonomista Ivan Nikolić.

Nikolić ističe da je u prvih devet meseci ove godine deficit budžeta iznosio 1,7 odsto BDP-a, što je tri puta niže nego u istom periodu protekle godine.

"Takav rezultat sigurno ne bi bio ostvaren da nije došlo do smanjenja plata i penzija. Činjenica je da su postojale još neke dobre mere na prihodnoj i rashodnoj strani budžeta, ali ova je bila presudna", kaže Nikolić za Tanjug.

On ističe da je ovakva fiskalna politika vlade dovela do toga da Srbija u aranžmanu sa MMF-om već u ovoj godini ispuni ono što je postavljeno kao cilj na kraju trogodišnjeg aranžmana.

 "S obzirom da je pravilo Fonda da ne gleda pojedinačno mere kojima se postiže cilj, već konačan rezultat pre svega, nema dileme, MMF nije mogao da odbije zahtev da se deo plata i penzija poveća", kaže Nikolić, nakon što je premijer Aleksandar Vučić najavio da je MMF odobrio povećanje plata i penzija, i to veće nego što je očekivao. 

Premijer je, inače, u avgustu, uoči druge revizije aranžmana sa MMF, a zbog reformi koje idu u dorbom pravcu i daju rezultate, prognozirao ovakav razvoj događaja.

On je, naime, tada najavio mogućnost vraćanja dela smanjenih plata i penzija do kraja godine, ali je i tada bio oprezan izjavivši:

"Videćete da to neće biti baš tako simbolično, ali će biti svakako manje od onoga što bi čak i MMF dozvolio".

Razlog za takav stav, kako je rekao, u tome je što je on na sebe preuzeo "ulogu lošeg momka",  i zato što je "veći MMF od MMF-a".

Boravak misije MMF ovih dana u Beogradu potvrdio je da je bilo razloga za optimizam.

Nikolić inače takođe smatra da je bolje ići sa postepenim povećanjem plata i penzija, kako bi se na pravi način ispratili efekti ove mere.

Nikolić podseća da su mnogi bili protiv smanjenja plata u javnom sektoru, verujući da će to smanjiti tražnju i privrednu aktivnost, te dovesti do recesije, a ispostavilo se, ističe on, da Srbija ove godine beleži blagi oporavak.

"Važno je imati taj gradacijski pristup da bismo videli da li će ova korekcija više uticati na porast deficita ili će podstaći domaću tražnju, koja mi se čini da je trenutno presudan faktor u očekivanom oporavku nase ekonomije dogodine" objašnjava Nikolić i ukazuje na činjenicu da nema signala oporavka ni u svetskoj ekonomiiji.

Stoga bi, tvrdi on, domaća tražnja morala da bude glavni oslonac projektovane stope rasta za narednu godinu.

Upitan da li bi ovako dobri efekti fiskalne konsolidacije bili mogući da se nije zadiralo u primanja, Nikolić nema nikakve dileme:

"Naravno da ne bi bili mogući", kaže i ocenjuje da je sa aspekta budžeta u ovkiru nekih narednih reformi neophodna i reforma penzijskog sistema.

"Njihov udeo u budžetu je gotovo neuporediv sa bilo kojom zemljom", objašnjava Nikolić.

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je, nakon prvog dana razgovora predstavnika MMF, Vlade Srbije i NBS povodom treće revizije aranžamana s tom međunarodnom institucijom, da je Srbiji dozvoljeno da poveća plate i penzije i to više nego što smo očekivali i pre svega zbog dobrih rezultata u konsolidovanju fiskalne politike.

Premijer je precizirao da će iskoristiti "manji okvir od dozvoljenog za povećanje plata i penzija", jer je novac potreban i za investicije i zapošljavanje mladih.

"MMF bi nam dozvolio da više povećamo plate i penzije nego što sam mislio, ali ja to neću", rekao je Vučić na konferenciji za novinare primetivši da bi to malo ko tako otvoreno rekao, a da se pri tome bavi politikom, ali da se on ponaša odgovorno i da vodi računa o interesima zemlje.

Premijer je još ranije izjavio da ni povećanje plata i penzija neće biti jednako, da one neće biti vraćene na nivo pre njihovog smanjenja, ali je pomenuo da će boljitak najviše i najpre osetiti zaposleni u prosveti (osnovnim i srednjim školama) i zdravstvu, a kad je reč o penzionerima, od kojih više od miliona nije bilo obuhvaćeno smanjenjem, naveo je da će oni sa najnižim penzijama do kraja godine imati veće penzije nego što su ih ikada imali.

U dokumentu u koji je Blic imao uvid, a pre dolaska Misije MMF na treću reviziju, Vlada Srbije je ponudila dve opcije za povećanje.

Prvu, kako navodi Blic, zastupa premijer Vučić, a to je da penzioneri dobiju stalno povećanje od jedan do 1,5 odsto, uz uplatu jednokratne pomoći čiji iznos još nije određen.

Drugu opciju zastupaju pojedini ministri u Vladi, a ona je da penzije budu povećane za 2,5 odsto, bez dodatne pomoći. Za jednu od ove dve opcije, kako navode izvori Blica, mogla bi se opredeliti i Misija MMF.

U svemu ovome treba imati u vidu da penzije nisu bile smanjene većem broju korisnika, tačnije da tom merom Vlade nije bilo obhvaćeno čak 61 odsto korisnika.

Za preostalih 39 smanjenje nije bilo jednako, pa su teret reformi najvećim delom poneli penzineri s najvišim primanjima.

Prema podacima Ministarstva rada, 2014. godine izdvajanje za prinadležnosti penzionera iz budžeta Srbije godišnje iznosi oko 513 milijardi dinara, a najveći problem je što se broj korisnika penzija približio broju zaposlenih.

Prema podacima Fonda PIO, prosečna penzija u Srbiji iznosi 24.315 dinara.

Tu prosečnu penziju, opet prema nekim procenama, prima oko 600.000 penzionera u Srbiji, ili gotovo trećina ukupnog broja i njima penzije nisu ni smanjivane.

Gotovo 350.000 penzinera imalo je niže penzije od proseka,  dok je, recimo, penzije više od 85.000 dinara imalo 1.500 građana.

Penzije veće od 121.000 dinara imalo je pre smanjenja 60 građana. (Izvor: Agencije/Blic)