VAŠINGTON – Svjetska privreda bi mogla ući u fazu dugotrajnog slabog rasta dok se zemlje bore sa visokim dugovima iz prošlosti i nezaposlenošću, upozorava direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard.

Među pozitivnim primjerima su Sjedinjene Američke Države koje se uspješno oporavljaju, iako je oporavak od dvogodišnje recesije, najslabiji još od Drugog svjetskog rata, prenosi Reuters.

U problemima je i Japan, posebno nakon što je u drugom kvartalu zabilježio pad od 7,1 odsto na godišnjem nivou, upozorila je Lagarde i poziva vlade da preduzmu potrebne mjere, koje bi trebale dati zamah posustalim privredama.

Očekuje se da će MMF smanjiti prognoze za svjetsku ekonomiju, prema kojima se za ovu godinu očekivao rast od 3,4 odsto, dok je 2015. rast trebao iznositi 4 procenta.

Najveću zabrinutost izaziva evrozona, nakon što su na prošlomjesečnom sastanku G20 propali dogovori o konkretnim mjerama, zbog otpora Njemačke.

Mjere koje preduzima Evropska centralna banka za sada ne uspijevaju da podstaknu privredu zone evra, a Njemačka i dalje odbija da poveća potrošnju koja bi potpomogla rast.

Njemačka je već mjesecima pod pritiskom da iskoristi svoja budžetska sredstva za podsticaj privrede smanjenjem poreza i izgradnjom saobraćajne, energetske i telekomunikacione infrastrukture.

Ipak kancelarka Angela Merkel to odlučno odbija, a zvanični stav Berlina je da njemačka Vlada čvrsto ostaje pri strategiji uravnoteženog budžeta. (Bizlife.rs)