SARAJEVO – Iako je BiH sa Srbijom prije tri mjeseca parafirala protokol o uzajamnom priznavanju certifikata koji prate robu u trgovinskoj razmjeni, sporazum između dvije zemlje kojim bi bila ukinuta većina necarinskih barijera još nije potpisan.

“U Republici Srbiji nadležnosti iz ovog domena su podijeljene između dva ministarstva, pa je ugovaranje datuma potpisivanja protokola za sve ministre potpisnike produžilo proces”, kažu u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa (MSTEO) BIH dodajući da je to jedini razlog zašto protokol još nije potpisan i odbacujući sumnje da Srbija namjerno oteže sa potpisivanjem.

Protokol između BiH i Srbije omogućiće da roba sa dokumentima akreditovanih tijela (sanitarni, fitosanitarni i drugi, op. a.) koji obje zemlje priznaju, osim u izuzetnim slučajevima, prelazi granicu nesmetano bez uzimanja uzoraka.

Najveće barijere sa kojima su se izvoznici do sada susretali bile su komplikovane i duge analize uzoraka robe, zbog čega je ona neopravdano dugo zadržavana na granici. Nerijetko se dešavalo da se uzorkuju isti proizvodi različitog pakovanja pri istom transportu, na primjer voda ili pivo u pakovanju od 0,33 l, pola i jednog litra.

Takođe, uprkos posjedovanju certifikata akreditovanih laboratorija u BiH, domaća preduzeća izlagana su obavezi da dobiju certifikat u nekoj od ovlaštenih laboratorija na tržištu Srbije, što dodatno poskupljuje proizvod i time direktno utiče na konkurentnost.

U MSTEO napominju da je sama informacija o tome da se između dvije zemlje usaglašava protokol o međusobnom priznavanju dokumenata izdanih od akreditiranih tijela za ocjenjivanje usklađenosti, inicirala brojne bh. kompanije/laboratorije da pokrenu proces akreditacije kako bi bila u mogućnosti izdavati dokumente koji će biti priznati prilikom izvoza u Srbiju.

U MSTEO smatraju da će međusobno priznavanje certifikata imati dugoročno pozitivan efekat u razgovorima sa drugim zemljama, ali i u integrativnim procesima BiH.

Uzajamno priznavanje certifikata akreditovanih tijela predviđeno je CEFTA sporazumom kao mogućnost, ali do sada članice se nisu odlučivale na primijenu ovog mehanizma.

Izvor Agencije