Iako Afrika važi za najsiromašniji dio Zemlje, iz Svjetske banke smatraju kako su u posljednje vrijeme napravljeni određeni pomaci, te da pojedine države pružaju sve bolje prilike za investiranje.

Svake godine Svjetska banka objavljuje „Indeks lakoće poslovanja“, u kojem su zemlje svijeta poredane prema mogućnostima pokretanja kompanije, prikupljanja sredstava, umrežavanja i drugih stavki bitnih za preduzetništvo.

Najbolje rangirane afričke zemlje su:

10. Svazilend: S obzirom na malu površinu i broj stanovnika ova zemlja ima iznenađujuće dobre ekonomske odnose sa zemljama okruženja. Prema podacima Svjetske banke, Svazilend se nalazi na 30. mjestu u svijetu kada je u pitanju ovaj aspekt prekograničnog poslovanja.

Indeks lakoće poslovanja: 105. mjesto

Potrebno dana za pokretanje kompanije: 30

Potrebno dana za uvođenje električne energije: 137

Potrebno dana za registraciju imovine: 21

9. Namibija: Namibija se rijetko nalazi na radarima stranih investitora, djelimično i zbog njene velike ovisnosti o ekonomiji Južnoafričke Republike. Međutim, u ovoj zemlji je relativno lako dobiti kredite i steći moć, s obzirom na malu konkurenciju u većini grana privrede.

Indeks lakoće poslovanja: 101. mjesto

Potrebno dana za pokretanje kompanije: 66

Potrebno dana za uvođenje električne energije: 37

Potrebno dana za registraciju imovine: 52

8. Zambija: Ova zemlja je u posljednje vrijeme zapala u veliku ekonomsku krizu, a glavni grad Lusaka je nedavno zbog toga ostao bez električne energije. Ipak, slično Namibiji i u Zambiji je veoma lako dobiti kredit, te se za afričke uslove veoma brzo može pokrenuti kompanija.

Indeks lakoće poslovanja: 87. mjesto

Potrebno dana za pokretanje kompanije: 7,5

Potrebno dana za uvođenje električne energije: 117

Potrebno dana za registraciju imovine: 45

7. Sejšeli: Osim turističkog, ova zemlja polako postaje i pravi „poslovni raj“. Potencijale Sejšela prepoznali su i strani biznismeni koji se sve češće odlučuju investirati u ovu ostrvsku zemlju.

Indeks lakoće poslovanja: 95. mjesto

Potrebno dana za pokretanje kompanije: 32

Potrebno dana za uvođenje električne energije: 137

Potrebno dana za registraciju imovine: 33

6. Maroko: Iako Maroko nije prošao kroz iste političke i ekonomske turbulencije kao druge sjevernoafričke zemlje tokom Arapskog proljeća između 2010. i 2012. godine, u posljednjim godinama se suočio sa velikom nezaposlenošću i ekonomskom nejednakošću stanovništva. Zbog toga su vlasti ove zemlje pokrenule niz ekonomskih reformi koje su dovele do značajnog napretka po pitanju lakoće pokretanja i razvoja kompanija.

Indeks lakoće poslovanja: 75. mjesto

Potrebno dana za pokretanje kompanije: 10

Potrebno dana za uvođenje električne energije: 57

Potrebno dana za registraciju imovine: 30

5. Tunis: Prije Arapskog proljeća Tunis je bio na dobrom putu da razvije modernu ekonomiju baziranu na proizvodnji visokosofisticirane tehnološke opreme, po uzoru na evropske zemlje. Ipak, prašina Arapskog proljeća se u posljednje vrijeme slegla, a mlado i obrazovano stanovništvo počelo je preuzimati inicijativu.

Indeks lakoće poslovanja: 75. mjesto

Potrebno dana za pokretanje kompanije: 10

Potrebno dana za uvođenje električne energije: 57

Potrebno dana za registraciju imovine: 30

4. Južnoafrička Republika: Iako je Nigerija nedavno preuzela titulu „najveće afričke ekonomije“, Južnoafrička Republika i dalje ima najrazvijeniji finansijski sektor Crnog kontinenta. Prisustvo velikih banaka i rudarskih kompanija također predstavlja veliki plus. Ipak, kao veliki nedostatak spominje se energetski suficit s kojim se zemlja suočava, a o kojem se malo govori.

Indeks lakoće poslovanja: 73. mjesto

Potrebno dana za pokretanje kompanije: 46

Potrebno dana za uvođenje električne energije: 226

Potrebno dana za registraciju imovine: 23

3. Bocvana: Prema podacima Transparency Internationala Bocvana je najmanje korumpirana afrička država, što je veoma bitan podatak za investitore i poduzetnike. Glavni oslonac ekonomije ove zemlje jesu njena rudna bogatstva.

Indeks lakoće poslovanja: 72. mjesto

Potrebno dana za pokretanje kompanije: 48

Potrebno dana za uvođenje električne energije: 77

Potrebno dana za registraciju imovine: 12

2. Ruanda: Nakon užasnog rata koji je devedesetih vladao u ovoj zemlji, vlasti su sprovele velike reforme kako se slične stvari ne bi više događale. To je značajno smanjilo korake koje je potrebno poduzeti za pokretanje firme, a i dobijanje povoljnih kredita također je dosta olakšano.

Indeks lakoće poslovanja: 62. mjesto

Potrebno dana za pokretanje kompanije: 5,5

Potrebno dana za uvođenje električne energije: 34

Potrebno dana za registraciju imovine: 32

1. Mauricijus: Ova ostrvska zemlja je odlično iskoristila svoj geografski položaj u Indijskom okeanu postavši jedna od glavnih trgovačkih raskrsnica između Indije, Kine i zemalja na istočnoj obali afričkog kontinenta. Ova zemlja tradicionalno se nalazi među najbolje rangiranim afričkim zemljama za poslovanje, a najviše zahvaljujući svojim veoma liberalnim zakonskim propisima kada je riječ o pokretanju kompanije i naplati poreza.

Indeks lakoće poslovanja: 32. mjesto

Potrebno dana za pokretanje kompanije: 6

Potrebno dana za uvođenje električne energije: 81

Potrebno dana za registraciju imovine: 14
(Izvor: Klix.ba)