BANJALUKA – Ministar poljoprivrede, šumarstrva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić izjavio je da bi u naknadnoj sjetvi, prema procjenama, trebalo da bude zasijano 35.000 hektara obradivog zemljišta, od čega najviše kukuruza.

Mirjanić kaže da je moguće ponovo organizovati poljoprivrednu proizvodnju na poplavljenim područjima, mada taj posao neće biti nimalo lak.

"U ovom momentu obezbijeđuje se sjemenski materijal u naseljima koja su stradala u poplavama, kontinuirano se dostavlja stočna hrana, a obezbijeđeni su besplatni lijekovi za veterinarstvo", rekao je Mirjanić za "Nezavisne novine".

On je istakao da domaća prerađivačka industrija mora da otkupi domaće proizvode, te ih preradi i plasira.

Govoreći o pogodnostima na koje poljoprivrednici mogu da računaju, Mirjanić je naveo da je u toku priprema seta mjera i da će se nastojati, između ostalog, da za korisnike u ugroženim područjima bude otpisana godišnja koncesiona naknada i zakupnina za korištenje poljoprivrednog zemljišta u svojini Republike Srpske.

"Povećaćemo i kvote za regresirani dizel proizvođačima u ugroženim područjima, uradićemo rekonstrukciju površina pod zaštićenim prostorom, otpisaćemo dug za đubrivo, tražićemo načine da nabavimo aparate i opremu za mužu", rekao je Mirjanić.

On ističe da će se sagledavati i mogućnosti za nabavku stočne hrane za gazdinstva koja su potpuno ostala bez hrane i mogućnosti podsticanja proizvodnje kabaste stočne hrane u brdsko-planinskom području.

"Ima još načina za oporavak agrara, i to pomoću premija za proizvedene i otkupljene poljoprivredne proizvode, zatim uvezivanjem primarne proizvodnje i prehrambene industrije, te uvođenja posebne kreditne linije Investiciono-razvojne banke sa povoljnim uslovima", rekao je Mirjanić.

On je podsjetio da je u Republici Srpskoj poplavama pogođeno 30 opština, odnosno 100.000 poljoprivrednih domaćinstava, te 70.000 hektara obradivog zemljišta, dok su dvije trećine stočnog fonda i značajni kapaciteti bili ugroženi. (Agencije)