BANJALUKA, BEČ – Tri najveća grada u BiH ponovo se nalaze među najgorim mjestima za poslovanje među 22 analizirane lokalne zajednice u regionu, iako je Banjaluka, uz Skoplje, napravila najveće pomake u protekle tri godine.

Otkriva to izvještaj Svjetske banke o poslovanju u jugoistočnoj Evropi u 2011. godini u kojem su analizirana četiri područja poslovanja – pokretanje biznisa, izdavanje građevinskih dozvola, registracija imovine i izvršenje ugovora.

Željka Cvijanović, ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS, koja je prisustvovala prezentaciji izvještaja u Beču, kazala je da su, zbirno gledajući, vlade na različitim nivoima vlasti sprovele ukupno 48 reformi. Uprkos tome, Banjaluka, Sarajevo i Mostar su na ljestvici, u odnosu na prošli izvještaj iz 2008. godine, u većini ocjenjivanih kategorija, pretekli samo kosovske "predstavnike" – Prištinu i Prizren, dok bolju regionalnu poziciju zauzimaju samo u izdavanju građevinskih dozvola.

Generalno gledajući, za poslovanje su najpovoljniji gradovi iz Makedonije, zatim Crne Gore, Albanije, Srbije i Moldavije, dok su hrvatski gradovi zbog približavanja te zemlje članstvu u Evropskoj uniji ovaj put izuzeti iz analize.

U izvještaju se ističe da je Banjaluka, uz makedonsku prijestonicu, u odnosu na prethodno istraživanje iz 2008. godine napravila pomake u sva četiri područja čime je preduzetnicima značajno skratila vrijeme i troškove.

"U Banjaluci dozvola za korištenje više nije potrebna za sve poslove, a specijalizovani privredni sudovi su 2010. preuzeli registraciju preduzeća. Kao rezultat toga vrijeme za pokretanje biznisa smanjeno je za više od mjesec dana", naglašave su u uvodnom sažetku izvještaja.

Navodeći da je RS lani zakonski proces dobijanja urbanističkih saglasnosti učinila efikasnijim, Svjetska banka ukazuje da je sada više od 80 odsto katastarskih i 90 odsto zemljišnih knjiga u RS dostupno u digitalnom obliku. Kao rezultat toga, kako se ističe, ukupno vrijeme za dobijanje građevinske dozvole je skraćeno sa jedne godine na sadašnjih osam mjeseci.

Istovremeno, period registracije vlasništva je umanjen za tri mjeseca zbog redukcije četiri procedure. Na kraju se naglašava da je uspostava privrednih sudova u RS skratila vrijeme privrednicima potrebno da podnesu zahtjev pred sudom sa šest mjeseci iz 2008. na 46 dana u 2011.

"Istovremeno, vrijeme izvršenja sudske presude smanjeno je za više od 200 dana", navodi se u dijelu izvještaja koji tretira Banjaluku.

Taj značajan napredak učinio je da administrativni centar RS potvrdi ulogu atraktivnije poslovne destinacije od Sarajeva i Mostara, ali je, ipak, bio nedovoljan da se značajnije pomjeri ka regionalnoj sredini.

Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović, koji je takođe u Beču prisustvovao prezentaciji izvještaja, kazao je da je zadovoljan što je grad na Vrbasu, uz Skoplje, najveći reformator u jugoistočnoj Evropi.

"Zasluge za to nisu samo na gradskim organima, već i institucijama RS koje su usvajale i sprovodile zakone", ističe Davidović, izražavajući uvjerenje da će Banjaluka na sljedećem rangiranju zauzeti još bolju poziciju.

U Mostaru je, pak, najteže i najskuplje registrovati vlasništvo sa protraćenim vremenom od skoro četiri mjeseca (skraćeno sa ranijih 145 na 117 dana), isto kao i kod dobijanja građevinskih dozvola za koju je potrebno čak godinu i po dana. Iako je loše rangirano, istraživači ukazuju da je Sarajevo napredak ostvarilo u skraćenju perioda upisa nepokretnosti sa 331 dana iz 2008. godine na 33 dana u 2011, zahvaljujući tome što su grunt i katastar potpuno digitalizovani.

Beograd najteži za započeti gradnju

Ekonomije u jugoistočnoj Evropi nastavile su da reformišu poslovne propise uprkos globalnoj finansijskoj krizi. Rezultati pokazuju da su u svih 19 gradova koji su se našli i u izvještaju iz 2008. napravljeni pomaci makar u jednoj od četiri analizirane oblasti.

Širom regiona, prosječni troškovi osnivanja preduzeća su se smanjili sa 22 na 13 procenata prosječnog prihoda po glavi stanovnika. Prosječno vrijeme za pribavljanje građevinskih dozvola i registrovanje nepokretnosti smanjeno je za više od mjesec dana. Iako nijedan grad nema dobre rezultate u svim oblastima, najlakše je pribaviti građevinsku dozvolu u Nikšiću i prenijeti vlasnička prava u Balti i Kišnjevu (Moldavija). Sa druge strane, najteže je osnovati preduzeće u Prištini, sprovesti ugovor u Prizrenu, dok je u Beogradu najteže pribaviti građevinsku dozvolu.

Kompletan izvještaj može se preuzeti sa linka:
http://www.doingbusiness.org/reports/subnational-reports/south-east-europe

Izvor Agencije