BIJELJINA – Budućnost bijeljinske Šećerane u ovom trenutku nije svijetla, a problem nisu samo dugovanja prema radnicima već i velika dugovanja prema dobavljačima, rekao je danas ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS Miroslav Milovanović.

On je istakao da jedina obaveza Vlade RS u ovom momentu jeste da ne dozvoli da se imovina ove fabrike opljačka, kao što se to desilo nakon njenog prvog zatvaranja.

“Vlada RS može izdvojiti novac za Šećeranu tek nakon sudskog spora, kada će se moći razgovarati i o njenom statusu. Došao sam radnicima da kažem istinu a ne da ih dovodim u zabludu”, rekao je Milovanović nakon sastanka sa rukovodstvom i radnicima Fabrike šećera i predsjednikom Granskog sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije RS Jovanom Jovanovićem.

Resorni ministar je podsjetio da nisu uspjeli pregovori sa jedinim zainteresovanim investitorom, Poljoprivrednom zadrugom “Jankovci” iz Hrvatske, koji su trajali šest mjeseci jer zbog pravne nemogućnosti, Vlada RS ovom investitoru nije mogla dati garanciju na oko 63 odsto akcija Šećerane.

Milovanović je naveo da se i ti dogovori mogu nastaviti drugi dan nakon sudske presude u procesu koji se vodi protiv njenog većinskog vlasnika.

Najavljeni štrajk radnika Fabrike šećera ispred Vlade RS, Milovanović je ocijenio kao potez koji im neće donijeti rješenje, te naglasio da će Vlada učiniti sve da poljoprivrednim proizvođačima šećerne repe omogući plasman ovog proizvoda na tržište Srbije.

Predsjednik Granskog sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije RS Jovan Jovanović rekao je da će radnici ove fabrike stupiti u štrajk koji će trajati od 24. avgusta do ispunjenja uslova koje su postavili.

“Radnici žele da se reguliše status ove fabrike, da se isplate zaostala potraživanja prema radnicima i poveže radni staž”, naveo je Jovanović i dodao da plate nisu dobili osam mjeseci.

On je dodao da su radikalne mjere koje radnici mogu da preduzmu izlazak iz kruga fabrike, te da, ukoliko je Vlada RS zainteresovana da pomogne da se sačuvaju radna mjesta, sada ima priliku.

Tehnički direktor Fabrike šećera Bijeljina Rade Rakić smatra da rješenje za ovu situaciju postoji i da stručne službe Vlade RS treba da ga nađu sa potencijalnim investitorom.

“Žalosno je pogledati da 205 ljudi, od kojih je 40 odsto mladih kojima je prvo zaposlenje u ovoj fabrici, nemaju pravo na rad. Dokazali smo prošle godine da Šećerana može i treba da radi”, rekao je Rakić.

Većinski vlasnik Šećerane je firma “Agrokop”, a štampa u RS objavila je da je istraga protiv Zorana Ćopića, predsjednika UO “Agrokopa”, osumnjičenog za pranje novca odbjeglog narko-bosa Darka Šarića, u završnoj fazi.

Izvor Agencije