DUBAI – Svijetom je ponovo zavladala panika nakon što je “Dubai World”, vodeća državna investiciona kompanija iz najbogatijeg emirata Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), od povjerilaca zatražila polugodišnji moratorijum na otplatu 60 milijardi dolara svog duga.

Zahtjev iz emirata, koji je sinonim za bogatstvo i blagostanje, ponovo je probudio strah među investitorima zbog čega su potonula gotovo sva svjetska tržišta akcija, a pad bilježi i cijena nafte.

Vlada Dubaija pokušala je da umiri svjetsko tržište i da pruži uvjeravanja u snagu privrede ovog emirata.

"Razumijemo zbrinutost tržišta i posebno povjerilaca, međutim, bila je neophodna odlučna akcija da bismo se suočili s težinom duga", saopštio je predsjednik Vrhovnog fiskalnog komiteta koji je zadužen za rješavanje krize u Dubaiju, šeik Ahmed ben Said al Maktum.

Šeik al Maktum, koji je i direktor vazduhoplovne kompanije "Emirates Airlines", dodaje da osnovni ekonomski pokazatelji ovog emirata nisu dovedeni u pitanje. U njegovom saopštenju se navodi da je tokom posljednjih deset godina u Dubaiju zabilježen rast bez presedana kao i drugdje u UAE, što je dalo podlogu za trajnost privrede, koja se ne zasniva isključivo na eksploataciji prirodnih bogatstava.

"Ekonomske osnove kao što su naša razvijena infrastruktura, naša solidna saobraćajna i komunikaciona mreža, naš regionalni finansijski centar omogućuju Dubaiju da ostane privlačno reginalno mjesto", navodi se u saopštenju.

Prema navodima jednog visokog zvaničnika emirata, Dubai će ove godine zabilježiti ekonomski rast od pet odsto, znatno niži u odnosu na prethodnu godinu kada su privredne aktivnosti ojačale za 14 odsto.

Vlada Dubaija ističe da su pažljivo pripremali ovu odluku, da Vlada rukovodi restrukturiranjem "Dubai Worlda" i da su pri donošenju odluke bili svjesni kako će tržište reagovati.

Vijest o krizi u koju je zapala kompanija "Dubai World" odjeknula je planetom kao bomba, jer ta kompanija stoji iza nekoliko najvećih i najspektakularnijih projekata u bogatom emiratu. Dio "Dubai Worlda" je i kompanija za nekretnine "Nakheel", čiji projekti uključuju ostrvo u obliku palme u Zalivu i koja snosi najveći dio duga bankama, investicionim kućama i spoljnim izvođačima.

Međunarodna agencija za ocjenjivanje rejtinga "Moody's", poslije objave moratorijuma na otplatu duga, smanjila je bonitetske ocjene za šest većih kompanija povezanih s Vladom u Dubaiju.

Loše vijesti iz jednog od emirata naftom bogatih UAE pokazuju da i najbogatije zemlje svijeta nisu imune na finansijske probleme, a investitori se plaše da bi to moglo izazvati nove gubitke banaka koje su ulagale u hartije od vrijednosti "Dubai Worlda".

"Čini se da ‘Dubai šok’, nažalost, još nije prevladan, što je unijelo nervozu na svim svjetskim tržištima uključujući i najveće Wall Street", kaže Rodžer Piters, strateg u kompaniji "Close Brothers Seydler".

Najveće žrtve krize u Dubaiju mogle bi biti banke, a prema procjenama švajcarskog bankarskog diva Credit Suisse izloženost evropskih banaka u ovom emiratu iznosi ukupno 13 milijardi evra. Analitičari Credit Suissea ističu da ulaganja na Bliskom istoku predstavljaju do dva odsto ukupne izloženosti evropskih banaka kreditima u toj regiji, čiji Dubai tek jedan dio. Analitičari obuhvaćeni ispitivanjem agencije za finansijske informacije "Dow Jones Newswires" tu izloženost, pak, procjenjuju na 26 milijardi evra.

Nakon godina snažnog razvoja i realizacije ekstravagantnih građevinskih poduhvata, Dubai je pogodila globalna finansijska kriza, a najveće žrtve su kompanije u državnom vlasništvu. Ukoliko one ne budu mogle da plaćaju dospjele dugove, smatraju analitičari Credit Suissea, cijena koju će za to platiti evropske banke dosegnula bi pet milijardi evra. Među bankama na koje bi se to moglo odraziti u Credit Suisseu izdvajaju britanski HSBC, francuski BNP Paribas i njemačku Deutsche Bank.

Jedan od poznatijih svjetskih investitora i čelnik singapurskog "Templeton Asset Managementa" Mark Mobius izjavio je da bi nastojanja Dubaija da odgodi plaćanje duga moglo izazvati korekciju na tržištima u razvoju. Mobius ne isključuje ni 20-odstotni pad cijena akcija na tim tržištima, a takođe smatra da bi ova situacija mogla poslužiti i kao okidač koji će tržištu omogućiti predah i smirivanje nakon značajnog rasta u posljednjih nekoliko mjeseci.

Dug rastao na luksuzu

U godinama buma u Dubaiju, nijedan projekat – od vještačkih ostrva s luksuznim vilama, do podvodnog hotela – nije bio suviše ekstravagantan za građevinske magnate emirata. Zbog stalnog pomjeranja granica u građevinarstvu za manje od deset godina Dubai je nakupio 80 milijardi dolara stranog duga.

Prošlogodišnja finansijska oluja uzela je svoj danak i cijene nekretnina u Dubaiju pale su za više od 50 odsto, izgradnja stotina projekata je obustavljena, a hiljade stranih radnika je otpušteno. Sada zemlji prijeti i bankrot. Analitičari vjeruju da će imućni susjedi Dubaija vjerovatno priskočiti u pomoć, jer nije u interesu nijedne zalivske zemlje da njegovi finansijski problemi otjeraju strane investitore iz regiona.

Na udaru i auto-industrija

Evropski proizvođači automobila, posebno njemački, koji posluju ili imaju akcionare u regionu Bliskog istoka upozorili su na drastičan pad vrijednosti njihovih akcija pošto je Dubai objavio odlaganje isplate duga povjeriocima kompanije "Dubai World". Akcije "Porschea", proizvođača luksuznih vozila, pale su u četvrtak 5,1 odsto, "Daimler" je bio u minusu 4,6 procenata, "Volkswagen" 6,2 odsto, a BMW 2,7 procenata.

Analitičar brokerske kompanije "Cantor Fitzgerald" u Londonu Stiven Pop smatra da blikoistočno usporavnje može da učini prodaju manje unosnom, ali je ipak preporučio investitorima da kupuju akcije "Volkswagena", "Daimlera" i BMW-a.

Izvor Agencije