BANJALUKA – Iako u Republici Srpskoj ima oko 142.000 nezaposlenih, stanovnici ipak mnoge poslove ne prihvataju “po svaku cijenu”. Tako su među muškarcima najnepoželjniji teški fizički poslovi, dok žene nerado pristaju da rade kao konobarice i spremačice.

U Agenciji za zapošljavanje "Spektar" rekli su da u Srpskoj postoji ozbiljan problem, kada je u pitanju odnos nezaposlenih prema određenim poslovima.

– Često se mogu čuti stanovnici kako kažu ‘nema posla kojeg ne bih radio’ ili ‘ništa nije sramota raditi’, ali kada im se ponude pojedini poslovi, nerijetko ih odbijaju, iako su nezaposleni – istakao je direktor Agencije za zapošljavanje "Spektar" Miroslav Vukajlović.

Prema njegovim riječima, muškarci najčešće ne žele obavljati teške fizičke poslove, ili raditi u magacinima i skladištima, a među ženama su nepopularni poslovi konobarice i spremačice, te pranje posuđa u restoranima i ugostiteljskim objektima.

– Nezaposleni kao razloge zbog kojih najčešće odbijaju poslove navode – malu platu, naporan rad ili nestručnost – istakao je Vukajlović i dodao da su to ipak "dublji razlozi" kao što su sramota ili manjak želje da se rade određeni poslovi.

Slična situacija je i kada je u pitanju zapošljavanje studenata i mladih ljudi preko omladinskih zadruga.

– Često nam se znalo desiti da studenti koji su naši članovi, ne žele da rade poslove utovara, preseljenja ili kopanja kanala, jer kažu da su mnogo teški, a slabo plaćeni – rekao je direktor Omladinske zadruge "SOS" Mile Erceg.

Direktor Zavoda za zapošljavanje RS Boško Tomić rekao je da trenutno prema posljednjim podacima iz oktobra u Srpskoj ima ukupno 142.388 nezaposlenih, što je u odnosu na početak godine kada je bilo oko 150.000 nezaposlenih, manje za blizu osam hiljada.

– U ovoj godini se u Srpskoj zaposlilo 21.615 stanovnika, što je 2.084 ili 10,7 odsto više zaposlenih nego u istom periodu prošle godine – kazao je Tomić.

On je naglasio da se na osnovu analize stanja na tržištu rada u RS očekuje rast broja zaposlenih do kraja ove godine, kako bi se održao trend zapošljavanja.

– Od ukupnog broja zaposlenih u Srpskoj, najviše stanovnika ove godine zaposlilo se u prerađivačkoj industriji i to 24,2 odsto, zatim u trgovini oko 17 odsto, u građevinarstvu 11,3 odsto i u oblasti obrazovanja šest odsto – dodao je Tomić.

Srbija

Prema raznim anketama koje su sprovele agencije za zapošljavanje u Srbiji najnepoželjniji poslovi su u oblasti građevinarstva i to zidar, armirač i tesar, a većina stanovnika ne želi da se bavi i terenskom prodajom osiguranja ili novina.

Izvor Agencije