ZVORNIK – Od početka privatizacije broj nezaposlenih u zvorničkoj opštini veći je skoro za sedam hiljada. U odnosu na predratni period, kada je Zvornik slovio za opštinu sa najvećim procentom zaposlenosti u Bosni i Hercegovini i kada je u preduzećima i ustanovama radilo više od 15 hiljada radnika, sada broj onih koji primaju plate iznosi svega 8.450 lica.

Od ovog broja u privredi radi samo pet hiljada radnika, a armiji od osam hiljada nezaposlenih prošle godine prdružilo se još nekoliko stotina radnika.

– Samo u prošloj godini broj zaposlenih u Zvorniku se smanjio za 1.002 radnika dok će ove godine još 150 ljudi zbog stečaja u firmama „Fagum“, „Bjanka“ i „Žitopromet“ ostati na ulici. Ovo su samo podaci za veće firme, dok ćemo stvarni broj lica koja su ostala bez posla u svim djelatnostima, imati tek na kraju godine – upozorava Milena Vimić, predsjednica opštinskog sindikata u Zvorniku.

Teška ekonomska situacija, primorava veliki broj Zvorničana da krenu u potrazi za poslom, uglavnom u susjedne zemlje, gdje najčešće rade sezonske poslove.

Organizator poslova u Zvorničkoj Filijali Biroa za zapoljavanje Goran Petrović kaže da je teško procjeniti koliko radnika iz zvorničke opštine radi u drugim gradovima i regionu.

– Znamo da su najviše zainteresovani za rad u Srbiji, Crnoj Gori i Sloveniji. Smanjenje broj zaposlenih doveo je do porasta broja korisnika stalne socijalne pomoći, kojih po evidenciji Centra za socijalni rad u Zvorniku i ma 149, dok ih je u 2008. godini bilo 115, a u 2009 gdoini 119. Ovakva privredna i socijalna situacija još prošle godine je rezultirala pokretanjem inicijative za otvralje javne kuhinje za najugroženije stanovnike opštine – kaže Petrović.

Katanac

Srećnika koji imaju stalni posao u Zvorniku je sve manje, jer je u toku i nakon privatizacije, zatvoreno 15 preduzeća. Neke od rijetkih firmi u kojima radnici imaju siguran posao i platu su „Enikon“, „Vitinka“, „Zvornikputevi“, „Drinatrans“ i fabrika glinice „Birač“ koja zapošljava oko hiljadu radnika.

Izvor Agencije