BEOGRAD, BANJALUKA – Naftna industrija Srbije (NIS), čiji je vlasnik ruski “Gazpromneft”, ušla je na tržište BiH i kao distributer kupujući benzinsku pumpu u Trnu, na magistralnom putu Banjaluka – Gradiška, saopšteno je juče iz te kompanije.

Pumpa "Trn 2" do sada je bila u vlasništvu banjalučkog biznismena Slavka Roguljića.

Srbijanska kompanija, koja je u vlasništvu ruskog "Gazpromnefta", navodi da u narednom periodu planira rekonstrukciju i modernizaciju ovog maloprodajnog objekta, koji će poslovati pod brendom "NIS Petrol".

NIS je osim prodajnih aktiva u RS, početkom ove godine, osnovao "Jadran-Naftagas", zajedničko preduzeće sa ruskim "Neftgazinkorom", većinskim vlasnikom Rafinerije nafte u Brodu, koje će vršiti istraživanje i eksploataciju sirove nafte i gasa u RS.

Strategijom NIS-a predviđen je razvoj kompanije u regionu, podsjeća se u saopštenju i dodaje da je izlaskom na inostrana tržišta kompanija usmjerena, prije svega, na zemlje u regionu poput BiH, u kojima je procijenjeno da postoje najveće sinergije i potencijal na tržištu.

Duško Bogdanović, domaći stručnjak za naftno tržište, smatra da su se u NIS-u odlučili za ulazak na tržište RS računajući na to da će u septembru proraditi nova linija Rafinerije nafte Brod kapaciteta prerade tri miliona tona, čime će se u značajnoj mjeri otvoriti tržište naftnih derivata.

"Naime, jedno od bliskih tržišta brodske Rafinerije je Srbija, a s obzirom na regionalnu zonu slobodne trgovine CEFTA, u čijim okvirima nema carinskih barijera, pretpostavljam da NIS želi napraviti kontrapoziciju u BiH", rekao je Bogdanović.

On kaže da u BiH postoji oko 1.400 benzinskih pumpi, što prevazilazi svaki mogući evropski ili svjetski kriterijum. Ukoliko se, kaže, posmatraju prosti ekonomski parametri mnoge domaće privatne benzinske pumpe dolaze u tešku situaciju zbog čega su im za opstanak neophodni jači partneri.

Bogdanović smatra da NIS i "Neftegazinkor", iako će sarađivati na istraživanju i eksploataciji nafte u RS, ipak neće imati zajedničku distributivnu strategiju i nastup na tržištu RS i BiH.

"Bez obzira na to što su vlasnici obje kompanije Rusi – NIS-a "Gazpromneft", a "Neftegazinkora" ruski "Zarubežneft", ipak, se radi o dvije konkurentske firme", smatra Bogdanović.

"Neftegazinkor", pored Rafinerije nafte Brod, u RS upravlja i Rafinerijom ulja Modriča i najvećim entitetskim naftnim distributerom "Nestro Petrolom" iz Banjaluke.

Izvor Agencije