PARIZ/BERLIN – Njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Fransoa Oland su u telefonskom razgovoru sa grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom priznali da postoji potreba za ublažavanje ciljeva vezanih za primarni budžetski suficit Grčke, izjavio je jedan neimenovani zvaničnik iz grčke vlade.

„Troje lidera se saglasilo da postoji potreba za ublažavanje ciljeva primarnog budžetskog suficita i za postizanjem hitnog rješenja između Atine i njenih kreditora kako bi se odmrzla isplata preostalih 7,2 milijarde evra Atini u zamjenu za sprovođenje reformi“, izjavio je taj zvaničnik, a prenosi agencija Frans pres.

Zahtjev za nižim primarnim budžetskim suficitom bi, kako ocjenjuje Frans pres, omogućio vlasti u Atini da ispoštuje obećanja koja je dala glasačima o povećanju javne potrošnje.

Istovremeno, komesar za ekonomske i monetarne poslove EU, Pjer Moskovisi, pozdravio je juče „istinski napredak“ u pojedinim segmentima pregovora o grčkoj krizi, ali je naveo da i dalje postoje neka neusaglašena pitanja.

Napredak je postignut kod „čitavog niza tema“, ali „još postoji određeni broj zaista teških pitanja koja treba razmotriti“ , rekao je Mosovisi u francuskom parlamentu, ističući da je riječ o reformama penzionog sistema i tržišta rada.

„Postoji istinski napredak u određenom broju tema, kao što je PDV, modernizacija administracije, i razgovori započeti o penzijama“, dodao je komesar, navodi AFP.

Moskovisi je dodao da „moramo da ubijedimo grčke vlasti da prihvate“ dogovor koji su toj prezaduženoj državi ponudili povjerioci uz podršku Francuske i Njemačke.

On je priznao da je ponuda bila „zahtjevna“, ali je rekao da je riječ o paketu „koji ima za cilj da Grčkoj obezbijedi budućnost u evrozoni i prosperitet grčkom narodu“.

Dogovor ne podrazumijeva „uzmi ili ostavi“, još nismo stigli do toga, treba nam iskren dijalog, naglasio je Moskovisi.

Prijedlog kreditora, a ne Atine, osnova za pregovore

Njemački zvaničnici su saopštili da će ovonedjeljni pregovori o sporazumu namijenjenom sprečavanju bankrota Grčke biti zasnovani na prijedlozima koje iznesu kreditori, a ne zvanična Atina.

„Imam utisak da lista reformi koju je dostavila Grčka neće donijeti konačno rješenje problema“, izjavio je portparol njemačkog ministarstva finansija, Martin Jeger novinarima, a prenosi agencija Frans pres.

Jeger je naveo i da će ponuda Evropske komisije, Međunarodnog monetarnog fonda i Evropske centralne banke koja bude dostavljena Atini biti „relevantna osnova za pregovore“.

Očekuje se da će Grčka i njeni kreditori razmijeniti svoje reformske planove, u sklopu nastojanja da postignu dogovor koji bi konačno odblokirao isplatu preostalih 7,2 milijarde evra koji su očajnički potrebni Atini.

I njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je u toku intenzivan rad na postizanju rješenja.

„Svi napori koje preduzimamo u ovom trenutku usmjereni su ka postizanju nacrta sporazuma u dogovoreno vrijeme“, izjavila je Merkelova na zajedničkoj konferenciji za novinare sa egipatskim predsjednikom Abdelom Fatahom al-Sisijem u Berlinu.

Šojble: Siriza zavarala glasače obećavši ostanak u evrozoni

Njemački ministar finansija Volfgang Šojble optužio je vladajuću grčku stranku Sirizu da je zavarala glasače na posljednjim izborima time što im je obećala da će moći da ostanu u evrozoni, a da pri tom ne moraju da se suoče sa krupnim reformama.

„Evropa je zasnovana na uzajamnom povjerenju. Morate djelovati sa uviđavnošću, a upravo to čini trenutne pregovore sa Grčkom toliko zamornim“, rekao je Šojble njemačkom nedjeljniku „Virtšaftsvohe“, u trenutku kada rastu tenzije između Atine i međunarodnih kreditora dok pokušavaju da postignu dogovor o odmrzavanju preostalih pozajmica.

Njemački ministar je naveo da je Siriza na posljednjim izborima „uspjela da ubijedi Grke da postoji jednostavniji način da ostanu u evrozoni – način bez značajnih reformskih napora, koji su, zapravo, u interesu Grčke“, prenosi Rojters.

„Možda nije trebalo da daju takva obećanja“, ocijenio je on, dodavši da je više puta pokušavao da pronađe način da Grčka stane na svoje noge.

Grčki premijer Aleksis Cipras danas će se u Briselu sastati sa predsjednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom u pokušaju da izdejstvuje dogovor prije nego što njegova zemlja ostane bez novca.

U međuvremenu, predsjednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izjavio je da između Berlina i Atine nema „natezanja“ oko reformi, ali da Grčka ima obavezu prema drugim evropskim zemljama koje su joj pružile veliku podršku.

„Zato Atina mora da nastavi sa reformama“, rekao je Šulc njemačkom dnevniku „Bild“.

Atina 5. juna treba da Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) vrati 300 miliona evra, prvu od četiri ovomjesečne tranše duga vrijednog 1,6 milijardi evra.

Portparol Sirize Nikos Filis izjavio je da Grčka neće 5. juna otplatiti tranšu duga MMF-u ukoliko uskoro ne bude skiciran sporazum o reformama sa međunarodnim kreditorima.

Cipras je uoči odlaska u Brisel rekao da je njegova vlada u ponedjeljak poslala svojim međunarodnim kreditorima sveobuhvatan plan reformi i pozvao evropske lidere da taj plan prihvate, kako bi dugo očekivani sporazum konačno mogao da bude potpisan. (Agencije)