BERLIN – Njemačka privreda zabilježila je pad od pet procenata u 2009. godini, što je njen najgori rezultat od Drugog svjetskog rata.

Njemačka privreda je u 2008. upala u duboku recesiju iz koje je uspjela da se izvuče polovinom prošle godine, ali skroman rast privrednih aktivnosti nije uspio da nadoknadi ranije gubitke.

Njemačka je najveća privreda Evrope, ali je veoma zavisna od izvoza koji je prošle godine, zbog uticaja svjetske ekonomske krize, smanjen čak za 14,7 odsto. Godinu ranije plasman njemačkih proizvoda u inostranstvo porastao je na godišnjem nivou za 2,9 procenata.

Drastično smanjenje izvoza bilo je glavni razlog tako značajnog pada ukupne ekonomije. U 2009. godini smanjen je i uvoz u Njemačku za 8,9 odsto, poslije rasta od 4,3 procenta iz prethodne godine. Osim pada izvoza, na urušavanje njemačke ekonomije uticalo je smanjenje korporativnih investicija za čak 20 odsto.

Njemačka je, uprkos svemu, pokazala pravo malo čudo u Evropi, pošto se ni tokom najdublje poslijeratne recesije tamošnje tržište rada nije urušilo, pa je stopa nezaposlenosti prošle godine neznatno porasla na 8,1 odsto. Dalji izgledi njene ekonomije su, međutim, sumorni, pošto eksperti prognoziraju dramatičan rast nezaposlenosti. Za sada je zemlja uspijevala da taj problem drži pod kontrolom, što je u svom izvještaju minule sedmice potvrdila i savezna agencija za rad.

Održanju stope nezaposlenosti na podnošljivoj granici su, ističu stručnjaci, doprinijele mjere uvođenja sistema skraćenog režima rada. Savezna vlada je za one firme koje ne otpuštaju ljude već ih drže zaposlene po skraćenom radnom vremenu, za prvih šest mjeseci obezbjeđivala polovinu doprinosa za socijalno osiguranje, a potom cijelih sto odsto. Za državu je, kako se ističe, i to povoljnije nego kada bi plaćala novčanu naknadu za nezaposlene.

Njemačkim firmama, međutim, "kratki rad" već počinje da škodi, navode analitičari, objašnjavajući da su one sve manje spremne da finansiraju dodatne troškove u vezi s plaćanjem bankarskih kredita i s otpisom neiskorišćene opreme.

"To je neodrživ sistem. Firmama naglo pada produktivnost rada, dok troškovi plata po jedinici proizvoda značajno rastu", upozorio je Joakim Šajde iz Svjetske privredne organizacije.

Od Drugog svjetskog rata njemačka privreda je sve do prošle godine najgore poslovala 1975. godine, kada je tadašnja Zapadna Njemačka zabilježila pad bruto društvenog proizvoda (BDP) za 0,9 odsto. Poslije ponovnog ujedinjenja, njemačka privreda je najgore prošla 1993. kada je njen BDP smanjen za 0,8 procenata.

Njemačka očekuje da će njen privredni rast ove godine iznositi 1,5 odsto, ali stručnjaci upozoravaju da je recesija prošla, ali ne i ekonomska kriza u toj zemlji. Vodeći njemački ekonomisti ukazuju da će ove godine biti nadoknađen samo dio prošlogodišnjeg gubitka BDP-a.

Budžetski deficit iznad limita

Zbog prošlogodišnje privredne krize Njemačka nije uspjela da ispuni ni kriterijume Evropske unije u pogledu državnog zaduženja, koje je limitirano na tri odsto BDP-a.

Budžetski deficit Njemačke dostigao je prošle godine 77,2 milijarde evra, odnosno 3,2 odsto BDP-a te zemlje. To je prvi put od 2005. godine da je Njemačka prekršila kriterijume EU. Povećani budžetski deficit prouzrokovan je vanrednom podrškom privredi, povećanjem izdataka za program skraćenog radnog vremena u preduzećima i rastom nezaposlenosti koja je dovela do pada poreskih prihoda.

Izvor Reuters