BERLIN – Napetosti između Njemačke i Rusije eskalirale su od trovanja opozicionog političara Aleksaja Navaljnog.
Dok raste pritisak na Njemačku da odustane od završetka gasovoda Sjeverni tok 2, zahvaćenog diplomatskim sukobom SAD, Rusije i Njemačke, analitičari se dvoume hoće li Evropi i Njemačkoj trebati gas koji bi se njime dopremao, barem sljedećih nekoliko godina, piše “Bloomberg”.
Evropa je za to vrijeme, piše “Bloomberg”, preplavljena jeftinim gasom i potražnja će vjerovatno ostati stabilna.
“Prekid gradnje Sjevernog toka 2 uopšte ne utiče na tržište gasa, a ne bi uticalo čak ni potpuno odustajanje od njegovog završetka”, rekao je generalni direktor konsultantske kompanije “Merkel Energy” Kristof Merkel.
Rusija i Njemačka tvrde da je Sjeverni tok 2 vitalna linija za snabdijevanje koja će nadoknaditi sve manju evropsku proizvodnju. Međutim, gas godinama stiže drugim cjevovodima i tankerima čak iz SAD i Katara, a evropske referentne cijene više su nego prepolovljene od vrhunca 2018. godine, piše “Bloomberg”.
Dodaje kako se, kada je 2015. godine dogovorena gradnja Sjevernog toka 2, na prirodni gas gledalo kao na gorivo koje će zamijeniti ugalj i smjestiti se pored vjetra i Sunčeve energije u evropskom energetskom miksu. Od tada su troškovi obnovljive energije naglo pali, slabeći poziciju fosilnih goriva.
Prema procjenama Međunarodne energetske agencije, potražnja za prirodnim gasom će ostati stabilna, odnosno neće značajnije rasti ni padati najmanje sljedećih pet godina.
Istovremeno, sve je veće protivljenje ekoloških aktivista izgradnji nove gasne infrastrukture, posebno jer Evropa želi da bude klimatski neutralna do 2050. godine.
Zbog toga je, kako se navodi, dugoročnu dinamiku potražnje teško predvidjeti, a Njemačka bi vjerovatno morala da nadoknadi svako kašnjenje ili otkazivanje Sjevernog toka 2 povećanim ulaganjima u kapacitete terminala za tečni prirodni gas.
“Gledajući 2030. vidim jaz u snabdijevanju Evrope gasom, jer će domaća proizvodnja i dalje opadati. Kontinentu će trebati uvođenje više gasa, bilo iz Rusije ili proizvođača LNG-a”, rekao je analitičar tržišta gasa u kompaniji “Engie EnergyScan” Džulijen Hoarau.
Odmjeravanje bilo koje odluke u Berlinu o sudbini Sjevernog toka 2 sada je, uz pitanje probijanja rokova, takođe i pod uticajem visokih troškova u gotovo završenom projektu s ukupnim ulaganjem od 9,5 milijardi evra.
Sjeverni tok 2 prvobitno je trebalo da bude završen 2019. godine, a ruski “Gazprom” u junu je objavio da će projekt moći da završi do kraja ove godine ili početkom 2021.
Gotovo završen gasovod od 1.230 kilometara udvostručio bi kapacitet postojeće podmorske rute od ruskih polja do Evrope. Njegova izgradnja podstakla je strahove u SAD i šire da će Rusiji pružiti uticaj na Njemačku i druge saveznike.
Njemačka je među najvećim svjetskim uvoznicima prirodnog gasa. Kupuje ga uglavnom iz Rusije, Norveške i Nizozemske. Prirodni gas činio je 25 odsto ukupne potrošnje primarne energije u Njemačkoj u 2019. godini.
Merkelova nije protiv sankcija
Kancelarka Angela Merkel ne odbacuje uvođenje sankcija gasovodu koji dovodi ruski gas u Njemačku, kao odgovor na sumnjivo trovanje kritičara Kremlja nervnim agensom novičok u sovjetskom stilu, izjavio je u ponedjeljak njen portparol.
Merkel je pod rastućim pritiskom članova njene konzervativne stranke da suspenduje Sjeverni tok 2, golemi projekat koji bi udvostručio izvoz ruskog gasa u Njemačku koji je dovršen barem 90 posto i trebao bi početi s radom od početka 2021.
Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas izjavio je u komentarima objavljenim u nedjelju da Rusija mora razjasniti okolnosti oko trovanja Alekseja Navalnog ili će se suočiti s mogućnošću da se Njemačka povuče iz Sjevernog toka 2.
Upitan danas da li se Merkel slaže s Maasom, koji je iz njenog manjeg koalicijskog partnera Socijaldemokrata (SPD), oko gasovoda, njen portparol Steffen Seibert je izjavio da kancelarka dijeli stavove svog ministra vanjskih poslova.
To je do sada najjasniji nagovještaj da bi Merkel mogla poduzeti akciju protiv gasovoda, koji je prethodno podržavala.
Seibert je, ipak, izjavio kako je prerano odlučivati o uvođenju sankcija protiv Rusije zbog trovanja Navalnog, prenosi Reuters. (Agencije)