BANJALUKA – U BiH svega 33,2 odsto stanovnika štedi novac, dok 61 odsto njih uopšte ne štedi ili nema novca za štednju, a čak 73,1 odsto stanovništva redovno posuđuje novac.

Ovo je pokazalo najnovije istraživanje kompanije Visa, u kojem se navodi da, kada je riječ o studentskoj populaciji, čak 71,4 odsto ispitanika se izjasnilo da ne štedi, dok novac štedi samo 28,6 odsto studenata između 18 i 25 godina starosti.

– Zanimljivo je da su štednja u banci i čuvanje novca kod kuće gotovo podjednako zastupljeni među stanovnicima BiH – navodi se u ovom istraživanju.

Na pitanje da li posuđuju novac, 73,1 odsto ispitanika je odgovorilo potvrdno. Većina njih, odnosno 75 odsto, novac posuđuje od banaka, dok 17,8 odsto ispitanika novac zajmi od roditelja, a od prijatelja 13,2 odsto.

– Kada je riječ o metodama posuđivanja, najčešći su bankovni krediti i kreditne kartice, dok je hipoteka posljednje rješenje – navodi se u istraživanju.

Kao najveći razlog što tek trećina stanovnika u BiH štedi novac član Udruženja ekonomista RS SWOT Miloš Todorović navodi negativna iskustva iz devedesetih godina, kada je štedišama propao sav novac u bankama.

– Zbog toga stariji stanovnici nisu raspoloženi za štednju u bankama, a kada su u pitanju mlađe generacije, oni u suštini nikada nisu ni imali priliku da štede, jer većina njih nema šta da štedi, pa i kada dođu u poziciju da imaju novac, ne razmišljaju o štednji – istakao je Todorović.

Osim toga, dodaje on, ni kamatne stope u bankama u BiH nisu velike, nego manje-više prate godišnju stopu inflacije ili su za svega jedan odsto veće.

– Godišnja zvanična inflacija kod nas se kreće oko četiri odsto, a kamatna stopa je pet do šest odsto, tako da je u suštini zarada putem štednje svega jedan odsto – istakao je Todorović.

Govoreći o posuđivanju novca, on je dodao da su takve navike karakteristične i za zemlje u regionu, pa i za zapadne zemlje.

– Razlika je u tome što na Zapadu ljudi imaju redovne i dovoljne prihode, što kod nas nije slučaj, tako da ovi podaci o velikom broju stanovnika koji posuđuju novac pokazuju da postoji raskorak između potrošnje i priliva sredstava – istakao je Todorović.

Mladi

Istraživanje Visa kompanije je pokazalo da skoro polovina mladih u BiH između 18 i 25 godina novac posuđuje od svojih roditelja, a njih 44,2 odsto navelo je banke kao izvor zaduživanja, dok kreditne kartice predstavljaju najčešći oblik zaduživanja ove populacije.

Izvor Glas Srpske