BANJALUKA – Usvajanjem zakona o uređenju prostora i građenju, čiji će se prijedlog uskoro naći u skupštinskoj proceduri, “divlja” gradnja u RS će se, ako ne u potpunosti eliminisati, onda svesti na minimum.

Rekla je to ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Fatima Fetibegović i dodala da u Srpskoj ne postoje podaci o broju bespravno sagrađenih objekata.

Istakla je da su ovim prijedlogom zakona predviđene jednostavnije, jeftinije i brže procedure za dobijanje odobrenja za građenje.

– Smatramo da će to umnogome riješiti problem nelegalne gradnje, a s obzirom na to da istim prijedlogom zakona nismo predvidjeli naknadnu legalizaciju, smatramo da će se “divlja” gradnja svesti na minimum – rekla je Fetibegovićeva.

Fetibegovićeva je podsjetila da Ministarstvo svake godine, iako to nije zakonom propisano, od opština traži podatke o rješavanju statusa bespravno sagrađenih objekata koji su neophodni za implementaciju Akcionog plana za izradu prostorno-planske dokumentacije u opštinama RS.

– Potrebno je zaštititi prostor RS, koji je, nažalost, u izvjesnoj mjeri devastiran bespravnom izgradnjom. Stanovnici bi trebalo da budu zainteresovani za legalizaciju svojih objekata, ali stanje na terenu ne odražava takav interes – rekla je Fetibegovićeva.

Urbanističko-građevinska inspekcija grada Banje Luke obustavila je prošle godine gradnju 167 objekata, a srušeno je 36.

U opštini Han Pijesak u prošloj godini je u proces legalizacije ušlo 25 bespravno izgrađenih objekata, a građevinska inspekcija je izdala 19 rješenja kojima se nalaže pribavljanje odgovarajuće tehničke dokumentacije.

Statistika

Prema podacima resornog ministarstva, za protekle tri godine u Bijeljini su podnesena 4.903 zahtjeva za izdavanje naknadnih odobrenja za građenje.

– U Istočnom Sarajevu je podneseno 437 zahtjeva za legalizaciju, u Doboju 108, dok je u Derventi legalizovano 213 objekata, a za četiri objekta je odbijen zahtjev za naknadnu legalizaciju – rekli su u Ministarstvu.

Izvor Agencije