BANJALUKA – Nakon talasa poskupljenja koji je građane BiH zahvatio čim su dočekali Novu godinu, već početkom sljedećeg mjeseca moguće su više cijene goriva, mesa, konditorskih proizvoda, kućne hemije, tjestenine, začina i ostalog.

Ranije su mesoprerađivači rekli da će nove cijene biti više za oko 20 odsto, dok naftaši ističu da će već početkom maja doći do korekcija cijena goriva. Isto tako, nakon najava proizvođača konditorskih proizvoda, cijene slatkiša biće više za oko pet odsto. U zemljama okruženja cijene kućne hemije, odnosno praška za veš, toalet-papira itd. više su za oko deset odsto, a stručnjaci ističu da će to sasvim sigurno doći i do nas s obzirom na to da smo usko vezani i da glavnu riječ u BiH vode trgovisnki lanci iz okruženja.

U Ministarstvu trgovine i turizma RS, na naše jučerašnje pitanje da li će Vlada RS preventivno djelovati na najavljena poskupljenja, kažu da ne žele i da ne mogu da pričaju o nečemu što se najavljuje.

“Pošaljite pitanja i dobićete odgovore”, rekla je potom Dušanka Tegeltija, pomoćnik ministra za trgovinu.

Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu potrošača BiH, tvrdi da su vlasti nemoćne da bilo šta urade, jer živimo u nesređenom društvu, gdje glavnu riječ vode trgovci i veliki trgovinski lanci.

“Ono što je najgore jeste da institucije sistema u javnost šalju iskrivljenu sliku o poskupljenjima, životnom standardu itd. Ogromna većina stanovništva BiH reći će da lošije živi nego prošle godine, što je dovoljan signal za uzbunu”, kaže Lakota i dodaje da se ogroman broj poskupljenja dešava i bez najava.

Lakota ističe da, kada su u pitanju poskupljenja, idemo u pravcu koji niko ne može da predvidi te da su ljudi u BiH gladni i da novi talas poskupljenja dobar dio stanovništva neće moći da izdrži.

Prema zvaničnim statističkim podacima, potrošačke cijene hrane i bezalkoholnih pića u odnosu na prošlu godinu više su za sedam odsto, dok su komunalije, odnosno stanovanje, voda, struja, gas i drugi energenti poskupjeli za oko deset odsto.

U odnosu na prošlu godinu, kada je za litar evro dizela bilo potreno izdvojiti oko 2,10 KM, danas je njegova cijena 2,30 KM. Cijena supera prošle godine bila je 2,10 KM, a danas je oko 2,25 dok je bezlolovni benzin sa 2,10 poskupio na 2,20 KM. Isto tako je i sa hljebom, uljem, šećerom i komulanijama, koje su u odnosu na prethodnu godinu porasle za oko deset odsto.

U Savezu sindikata RS upozoravaju da nova poskupljenja mnogi radnici neće moći podnijeti te da Vlada RS mora nešto uraditi.

“Svako novo poskupljenje pogoršava ionako loš standard koji je iz mjeseca u mjesec u padu”, kaže Velka Odžaković, generalni sekretar Saveza sindikata RS.

Odžakovićeva ističe da već godinama radnicima u privredi nije povećana plata te da je i to pitanje koje treba staviti na dnevni red.

Marže na provjeri

Vlada RS na jednoj od narednih sjednica razmatraće efekte Uredbe o ograničenju marži na proizvode u maloprodaji i veleprodaji, te će se izjasniti da li će važenje ove uredbe biti produženo ili će je povući, najavio je juče ministar finansija RS Zoran Tegeltija.

“Razgovarali smo i sa trgovcima i ima prijedloga da ova uredba bude povučena, jer mnogi smatraju da se marže koje smo ograničili odnose samo na male trgovce, dok veliki lanci imaju čak i manje marže nego što su one propisane”, rekao je Tegeltija.

Potrošačka korpa

Iz Saveza sindikata RS saopštili su da je sindikalna potrošačka korpa za mart za četvoročlanu porodicu iznosila 1.800 KM. Podsjećanja radi, ova potrošačka korpa u decembru iznosila je 1.706 KM.

“Najviše novca četvoročlana porodica u RS u martu izdvajala je za nabavku prehrane (669 KM) ili 37,18 odsto vrijednosti ukupne potrošačke korpe, a za stanovanje i komunalne usluge 541,9 KM ili 30,10 odsto”, saopšteno je iz Saveza sindikata RS.

Izvor Agencije