Onaj ko je svoj novac posljednjih godina uložio u akcije kompanija za uzgoj kanabisa nerijetko se osjećao kao kopač zlata. Vrijednost dionica je rasla i po više hiljada odsto, naročito ako je čovjek rano investirao.

Ko je 2013. uložio 1.000 kanadskih dolara u tada prilično nepoznati pennystock proizvođača konoplje Canopy Growth, danas je mogao biti bogatiji za 2,2 miliona dolara. Vrijednost dionica je narasla 290.000 procenata.

Brojni stručnjaci su bili sigurni da će to biti veliko tržište. Procjenjivali su da će tržište vrijediti 200 milijarda dolara u idućih deset godina. Promet proizvodima od konoplje biće veći nego promet bezalkoholnim pićima, kaže na primjer američka investiciona kuća Cowen Inc. I to iako je kanabis još na mnogim područjima zabranjen.

Ali, od nekadašnjeg buma nije puno ostalo. Balon oko konoplje se raspukao. Najmanje 35 milijarda dolara je to tržište izgubilo na vrijednosti od marta ove godine. Naročito je pogođena Aurora Cannabis. Vrijednost dionica tog kanadskog proizvođača pala je za 60 odsto. Ništa više ne podsjeća na uspon prošle godine kad su neke akcije rasle mjesečno za 400 odsto.

Euforiju fanova kanabisa zasjenili su prije svega problemi s koncesijama. Jer, s obzirom da se kanabisom još većinom trguje kao ilegalnom drogom, potencijal te biljke je ograničen. Samo petina američkih država dopušta konzum kanabisa radi vlastitog užitka, a ne samo za medicinske svrhe.

Analitičare zabrinjavaju i velike količine u skladištima. Već sad je tržište marihuane prezasićeno, prije svega u SAD, ali i u Kanadi. Tamo se od sredine 2018. kanabis može legalno kupiti u cijeloj zemlji. Ali, prodato je samo deset odsto proizvedenog kanabisa, tvrdi kanadska vlada. U skladištima je ostalo skoro 400 tona. Još dramatičnije stanje je u SAD. Samo u saveznoj državi Oregonu na zapadu SAD-a imaju 450 tona kanabisa u skladištima. (DW)