BANJALUKA – Ustavni sud BiH usvojio je na posljednjoj sjednici apelacije firmi “Trgovina Borac” iz Travnika i Kompanije “Malbašić” iz Banje Luke i na taj način uveo praksu rušenja izvršene privatizacije državnog kapitala sprovedene na osnovu Okvirnog zakona o privatizaciji preduzeća i banaka u BiH i Zakona o privatizaciji državnog kapitala u preduzećima RS.

Firma "Trgovina Borac" Travnik iz FBiH trećim licima, među kojima je i Kompanija "Malbašić", prodala je imovinu čiji vlasnik je preduzeće "Krajina Borac" iz Banje Luke. Ovu imovinu Vlada RS preko Direkcije za privatizaciju RS ranije je u skladu sa zakonom privatizovala kao državnu.

Ova odluka Ustavnog suda BiH je presedan koji je u direktnoj suprotnosti i sa Odlukom visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH iz 2000. godine.

Tom Odlukom zabranjeno je da entiteti raspolažu imovinom u državnom vlasništvu, odnosno da pojedinci i pravna lica iz jednog entiteta privatizuju preduzeća, poslovne prostore i imovinu koji se nalaze u drugom entitetu.

“Svaka odluka, sporazum ili radnja koja je u suprotnosti sa ovom Odlukom je ništavna”, stoji u Odluci visokog predstavnika.

Predsjednik Vlade RS Milorad Dodik uputio je 26. maja, prije donošenja odluke Ustavnog suda, pismo visokom predstavniku međunarodne zajednice Valentinu Incku i Ustavnom sudu BiH u kojem ih upozorava da bi prihvatanje ove apelacije značilo da neformalne grupe pod firmom ranijeg društvenog pravnog lica po uzoru na "Trgovinu Borac" Travnik mogu da prodaju nepokretnosti iz ranije društvene svojine.

“U tom slučaju bi na primjer "Elektrokrajina" Banja Luka mogla da prodaje poslovne prostore na području Jajca na teritoriji FBiH. Takvi pokušaji mogu da proizvedu veoma štetne posljedice, pored obaveza RS da kao prodavac takvog državnog kapitala naknadi štetu privatizovanim društvima, odnosno akcionarima”, naveo je Dodik.

Istakao je da je "Krajina Borac", kao državno preduzeće RS, po sili zakona vlasnik poslovnih prostora postalo 23. jula 1998. godine. Dodao je da su u svemu tome organi RS – Direkcija za privatizaciju i drugi organi dosljedno primjenjivali zakone i upozorenja OHR-a i da zbog toga ne bi trebalo da trpe štetne posljedice.

“Ako bi se usvojile pomenute apelacije, prihodi ne bi pripadali nijednom entitetu već bi se ozakonilo protivpravno izvršeno prisvajanje između pojedinaca na teritoriji RS, te samo jednog fizičkog lica na teritoriji FBiH”, naveo je Dodik.

Predsjednik Upravnog odbora "Krajina Borca" Zoran Milaković kaže da je "Krajina Borac" ranije podnijela tužbe zbog otimanja imovine i da su svi sudovi u RS, uključujući i Vrhovni sud RS, sve kupoprodajne ugovore "Trgovine Borac" Travnik proglasili ništavim, naloživši predaju te imovine u posjed preduzeću "Krajina Borac".

“Na te sudske odluke firme "Malbašić" u vlasništvu Veselka Malbašića, i "Trgovina Borac" Travnik u vlasništvu Slavka i Dijane Milojica, uložile su apelaciju koju je Ustavni sud BiH usvojio. Ako je ovo pravilo, onda takva odluka suda znači da bi Vlada RS trebalo da obešteti sva već privatizovana preduzeća u Srpskoj, što bi iznosilo milijarde KM”, kaže Milaković.

Milaković tvrdi da je OHR blagovremeno reagovao u Ustavnom sudu BiH, ali da ni to nije pomoglo.

Portparol OHR-a Mario Brkić kaže da je OHR Ustavnom sudu BiH dao svoje mišljenje o ovom predmetu.

“Ali Ustavni sud je odlučio kako je odlučio, a OHR nikad ne komentariše sudske odluke”, kaže Brkić.

Izvor Glas Srpske