BANJALUKA – Fabrika duvana Banjaluka sistemski se urušava “isisavanjem” njenog kapitala od strane većinskog vlasnika, banjalučke firme “Antonić Trade”, zbog čega je i došla na ivicu stečaja, tvrde radnici i mali akcionari tog preduzeća.

U Sindikatu Fabrike duvana, koji je juče organizovao jednočasovni štrajk upozorenja radnika, kazali su da fabrika od privatizacije 2006. godine, kada ju je preuzeo "Antonić Trade", niže gubitke i ide ka propasti.

Obezbjeđenje preduzeća, po nalogu rukovodstva, radnicima fabrike juče nije dozvolilo da u toku štrajka priđu kapiji i obrate se novinarima, kojima je prethodno zabranjen ulazak u preduzeće. Stoga je lider fabričkog sindikata Miroslav Marinković dao izjavu tek nakon kraja radnog vremena.

"Na djelu je tortura, jer nigdje nije viđeno da se sindikalnom predstavniku zabranjuje pravo na govor i da štiti interese radnika. Ovdje mora reagovati Vlada RS, koja je prodala ovu fabriku u privatizaciji", kazao je Miroslav Marinković, predsjednik fabričkog sindikata.

Sindikat je, prema njegovim riječima, rukovodstvu preduzeća dao sedam dana da ispoštuje njihove zahtjeve u pogledu vraćanja na posao šest otpuštenih radnika, poštivanja najniže cijene rada od 205 KM i redovnih isplata ostalih naknada. U suprotnom, upozorava Marinković, radnici će stupiti u generalni štrajk.

Zlatibor Koljančić, predsjednik Udruženja malih akcionara Fabrike duvana, kojeg je rukovodstvo poslalo na prinudni odmor, kaže da se pod hitno mora zaustaviti "izrežirana erozija" preduzeća stvarana nepovoljnim poslovnim aranžmanima s većinskim vlasnikom.

"'Antonić Trade’ je kupovao repromaterijal na tržištu po nižoj cijeni i prodavao ga Fabrici duvana po višoj, a onda na tržištu Srbije prodavao naše cigarete po neekonomičnoj cijeni od tri evra po kilogramu", ističe Koljančić.

Na osnovu prebacivanja troškova sa "Antonić Tradea" na Fabriku duvana, ukazuje, njeni poslovni gubici su nakon privatizacije premašili četiri miliona KM, dok je većinski vlasnik evidentirao potraživanja veća od osam miliona.

"Sve se to radi kako bi ‘Antonić Trade’ kroz stečaj naplatio svoja potraživanja i domogao se 25 dunuma zemlje koju Fabrika duvana ima na atraktivnoj lokaciji u centru Banjaluke", uvjeren je Koljančić.

Siniša Božić, stručni saradnik Saveza udruženja malih akcionara RS, istakao je da su tužili Upravu preduzeća zbog, kaže, održavanja nelegalne sjednice Skupštine akcionara, koja je za direktora izabrala Simu Miškića, koji, iako nije upisan u sudski registar, potpisuje otkaze radnicima.

"Preduzeće je u predstečajnoj situaciji iz razloga što je kapital preduzeća manji od gubitka. Ovdje moraju reagovati sve institucije RS, inače će radnici ostati na ulici", naglasio je Božić.

Rada Maksimović, radnica Fabrike duvana, ocijenila je žalosnim da se zaposlenima dijele otkazi, a preduzeće, koje je radilo i u toku rata, ide ka svom kraju.

"Došlo mi je da poželim da sam mrtva, jer je Fabrika duvana moja prva kuća. Žao mi je kad vidim šta se radi od preduzeća", ogočena je ona.

Direktor Fabrike duvana Simo Miškić juče nije davao izjave, a Sindikat preduzeća je dopisom obavijestio da ne može udovoljiti njihovim zahtjevima. Miškić je naveo da su uručeni otkazi zasnovani na odredbama Pravilnika o sistematizaciji poslova, koji je u junu usvojio Upravni odbor preduzeća, dok je, dodaje, kolektivni ugovor na koji se pozivaju radnici otkazan.

Nebojša Antonić, vlasnik firme "Antonić Trade", nije se javljao na telefon. Ranije je potvrdio da se Fabrika duvana nalazi u teškoj situaciji, ali je negirao da je to uradio smišljeno s ciljem pokretanja stečaja i naplate višemilionskih potraživanja kroz njenu imovinu. Ogromne obaveze Fabrike duvana prema njegovoj firmi, tvrdio je, nisu plod naduvanih, već klasičnih distributivnih cijena i rabata naslijeđenih iz pretprivatizacionog perioda.

Počela revizija privatizacije

Komisija za reviziju privatizacije RS započela je kontrolu ispunjavanja privatizacionog kupoprodajnog ugovora za Fabriku duvana Banjaluka, sklopljenog između nekadašnje Direkcije za privatizaciju RS i firme "Antonić Trade".

Predsjednik Komisije Savo Ševaljević potvrdio je da je revizija počela prošle sedmice, navodeći da neće biti završena prije decembra, jer se, ukazuje, radi o veoma složenom predmetu.

"Antonić Trade" je 55 odsto državnog kapitala jedine fabrike duvana u RS kupio u septembru 2006. godine za oko 2,1 milion KM.

Izvor Agencije