BANJALUKA – Cijena rada revizora u Republici Srpskoj, koja se predviđala Pravilima o kriterijumima za utvrđivanje naknada za izvršene usluge revizije, na koju su privrednici u Srpskoj imali zamjerki, biće isključena iz ovih Pravila i formiraće se slobodno, kao i do sada.

Dogovoreno je ovo juče na sastanku predstavnika Privredne komore i Ministarstva finansija Republike Srpske, potvrdio je predsjednik Komore Borko Đurić.

– Naša osnovna zamjerka bila je na utvrđenu cijenu rada revizora, koja prema našem mišljenju nije u skladu ni sa poslovnom praksom, ni sa propisima. Na ovaj način država se stavljala u ulogu regulatora cijena određenih usluga na tržištu. To nije u redu, jer se na takav način ugrožavaju interesi privrednika – rekao je Đurić.

Dodao je da su privrednici odmah po objavi Pravila o naknadama za reviziju na njih reagovali, te su na jučerašnjem sastanku sa predstavnicima Ministarstva finansija postigli dogovor da se cijena isključi iz Pravila i da se njeno formiranje prepusti tržištu.

– Svi ostali kriterijumi, predviđeni Pravilima, ostaju. Podržavamo nastojanja da se određeni poslovi normiraju, ali ne i da se utvrđuje zaštitna cijena – rekao je Đurić.

Pomoćnik ministra finansija Republike Srpske Duško Šnjegota je kazao da ovim Pravilima nisu propisane cijene revizorskih usluga, već utvrđivanje kriterijuma za njihovo obrazovanje.

– Te kriterijume potpuno ravnopravno trebalo bi da razmatraju revizor i njegov klijent i da cijenu ugovore potpuno slobodno – kazao je Šnjegota.

On je dodao da je suština Pravila povećanje kvaliteta revizije i stepena povjerenja u revizorske izvještaje.

Upravni odbor Privredne komore RS početkom oktobra uputio je inicijativu ministru finansija Srpske Aleksandru Džombiću za izmjenu Pravila o kriterijumima za utvrđivanje naknada za izvršene usluge revizije, jer smatraju da njihova primjena ima nepovoljne finansijske efekte na privredu.

Savjet za računovodstvo i reviziju RS donio je Pravila o kriterijumima za utvrđivanje naknada za izvršene usluge revizije kojim je propisano da cijena jednog norma časa rada angažovanog revizora treba da iznosi minimalno 50 maraka, ne računajući pripadajući iznos poreza na dodatu vrijednost.

Tako je minimalna cijena usluge revizora dostizala oko 4.000 maraka.

Izmjene Zakona

Borko Đurić je rekao da je vrijeme pokazalo da se određene intervencije moraju raditi i na Zakonu o računovodstvu i reviziji RS.

– Juče smo na sastanku dogovorili i da u skorijem periodu krenemo u izmjene, koje se odnose i na obaveznu reviziju u privatnim preduzećima – kazao je Đurić.

Izvor Agencije