SARAJEVO – Privrede najrazvijenijih zemalja i finansijska tržišta već nekoliko sedmica bilježe pozitivne rezultate, a ekonomski eksperti tvrde da se stabiliziraju te najavljuju da bi izlazak iz recesije trebao početi do kraja godine.

Početak ulaganja u nekretnine u Sjedinjenim Američkim Državama najavljuje oporavak američkog tržišta nekretnina, koje je sredinom 2007. uništeno, što je i izazvalo globalnu krizu.

Uz tržište nekretnina u SAD, globalne berze prve su reagovale na početak krize, ali već dva mjeseca bilježe pozitivne trendove, što analitičari smatraju blagom stabilizacijom.

Znakovi oporavka svjetskih ekonomskih sila mogli bi se reflektirati i na privrede manjih zemalja, koje zavise od globalnih kretanja.

Ekonomski ekspert Duljko Hasić kaže da je privreda naše zemlje u posljednja dva kvartala doživjela ogroman pad, ali da, zbog pozitivnih kretanja u svijetu, postoje naznake blage stabilizacije.

“Stabilizacija u našoj zemlji očekuje se u četvrtom kvartalu ove godine, a u prvom i drugom tromjesečju 2010. i početak oporavka”, kaže Hasić.

On, ipak, naglašava da će oporavak od krize u Bosni i Hercegovini trajati čak četiri ili pet godina, jer nesređena ekonomija i politička situacija na idu naruku bh. privredi.

Profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Mirko Puljić je, također, optimista kada je riječ o globalnim kretanjima te najavljuje prelijevanje i na našu zemlju.

“Rano je govoriti o oporavku, međutim, postoji nada. Ipak, treba sačekati kraj 2009. i tek onda vidjeti šta će se dešavati”, kaže Puljić.

Ističe da u našoj zemlji oporavak zavisi i od unutrašnjih faktora, koji u ovom momentu sprečavaju privredni razvoj.

“U BiH vladaju loša politička nestabilnost, pravna nesigurnost i nepovoljni poslovni ambijent. To su stvari na koje ne može utjecati izlazak iz globalne recesije”, kaže Puljić.

Hasić kaže da prave rezultate privrednih kretanja u našoj zemlji nemamo iako je Savjet ministara BiH donošenjem 16 mjera za ublažavanje krize zadužilo Direkciju za ekonomsko planiranje BiH (DEI) da prati privrednu situaciju.

“Donošenjem tih mjera Savjet ministara obavezao je DEI da daje mjesečne analize stanja u privredi, međutim, mi još nismo dobili takve podatke”, kaže Hasić.

Izvor Dnevni avaz